جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

برنامه های ماشین لباسشویی

در این آموزش قصد داریم برنامه های ماشین لباسشویی را به همراه کاربرد آن ها توضیح دهیم. در گذشته تنظیمات ماشین لباسشویی هایی که سطلی بودند تنها دکمه روشن و خاموش و دکمه فعال کردن حالت خشک کن را داشتند. اما امروزه نه تنها می توانیم آن را کنترل کنیم، بلکه می توانیم براساس جنس اقلامی که می خواهیم بشوییم تنظیمات مختص آن را انتخاب کنیم. این موضوع به محافظت از بافت اقلامی که قصد شستن آن ها را داریم کمک می کند. لباسشویی های سامسونگ برنامه های متنوعی دارند که در ادامه به جزئیات آن ها می پردازیم.

اگر تنظیمات لباسشویی شما تمام لمسی نباشد، یک ولوم، صفحه نمایش و چند دکمه فیزیکی را مشاهده خواهید کرد. ولوم برنامه های شست و شو را شامل می شود. این برنامه ها شامل میزان شست و شوی اولیه و نهایی، تعداد و زمان چرخش سریع و دمای آب می شود که تولید کننده به صورت پیش فرض آن ها را ذخیره کرده است. دکمه های فیزیکی امکانات اضافی در اختیار ما قرار می دهند که می توانیم در ترکیب با برنامه های اصلی استفاده کنیم.

برنامه های ماشین لباسشویی

برنامه های اصلی ماشین لباسشویی

Cotton/Iron dary: این برنامه برای اقلامی از جنس پنبه، ملحفه، ملحفه رومیزی، لباس زیر، حوله یا پیراهن استفاده می شود. این برنامه معمولا دما را روی 60 درجه سانتی گراد تنظیم می کند. اما زمان شست و شو و تعداد آبکشی به طور خودکار با توجه به وزن اقلام تنظیم می شود.

E Cotton : این برنامه هم مانند کتان برای پارچه‌های نخی، ملحفه‌های تخت، ملحفه‌های رومیزی، لباس‌های زیر، حوله‌ها یا پیراهن‌ها استفاده می شود.اما با انرژی کمتر. برای صرفه جویی در مصرف انرژی، دمای واقعی شستشو ممکن است کمتر از مقدار مشخص شده باشده باشد.

Synthetic : این برنامه شست و شوی ماشین لباسشویی برای اقلامی مثل بلوز یا پیراهن هایی که از پلی استر، پلی آمید (نایلون) یا مواد مشابه ساخته شده اند، استفاده می شود. اگر دستگاه وزن لباس ها را 4 کیلوگرم تشخیص دهد، معمولا با دمای 60 درجه سانتیگراد اجرا می شود.

Wool : این برنامه مخصوص اقلامی از جنس پشم است. برای شستن این اقلام کمی محتاط باشید. زمانی که آب با این نوع اقلام برخورد می کند ، وزن آن ها زیاد می شود و ممکن است به موتور فشارمضاعفی وارد شود. این برنامه عملیات خاصی برای خیساندن ملایم پشم، برای محافظت از الیاف پشم در برابر انقباض و اعوجاج دارد. همچنین معمولا با دمای 40 درجه سانتی گراد شستشو انجام می شود.

Spin: اگر می خواهید فقط از خشک کن لباسشویی استفاده کنید، می توانید از این گزینه استفاده کنید.

Duvet: این برنامه برای اقلامی از جنس مخمل استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: ریست کردن ماشین لباسشویی سامسونگ

Underwear: این برنامه مختص لباس زیر است.

Denim: این برنامه برای شست و شوی لباس های ضخیم استفاده می شود. در این برنامه، میزان آب بیشتری مصرف می شود و همچنین آبکشی اضافی برای اطمینان از باقی نماندن پودر شوینده روی لباس انجام می شود. این شست و شو معمولا در دمای 40 درجه سانتی گراد انجام می شود.

Rinse+Spin: این برنامه جزو برنامه های اصلی ماشین لباسشویی نیست. صرفا عمل آبکشی و خشک کردن انجام می شود و زمانی استفاده می شود که لباس در حداقل میزان کثیفی قرار دارد. کاربرد دیگر آن زمانی است که از میزان شست و شو رضایت ندارید و یا مقداری شوینده روی البسه باقی مانده و این گزینه را برای آبکشی مجدد استفاده می کنیم.

ECO Drum Clean: این برنامه مخصوص شست و شوی دیگ لباسشویی است. هر 40 بار شست و شوی لباس، یک بار باید دیگ را تمیز کنیم. این کار هم راندمان دستگاه را بالا می برد و هم به تمیزی بیشتر لباس ها کمک می کند. توجه داشته باشید که در این حالت دیگ لباسشویی کاملا خالی باشد و از قرص یا پودرهای مخصوص شست و شوی دیگ استفاده کنید. همچنین می توانید از ترکیب سرکه، جوش شیرین، نمک و مقدار کمی شوینده لباس استفاده کنید.

Super Eco Wash: این برنامه کمترین میزان مصرف برق را دارد. البته این به معنی تمیز نشدن البسه نیست و صرفا با مدیریت مصرف انرژی شست و شو را انجام می دهد. اما در حالت کلی پیشنهاد می شود اگر اقلامی که می خواهید بشویید کثیف هستند، از این برنامه استفاده نکنید.

برای دیدن نحوه از بین بردن بوی بد لباسشویی کلیک کنید.

15’ QUICK WASH: شست و شوی سریع 15 دقیقه ای. این برنامه برای وزن کمتر از 2 کیلوگرم استفاده می شود. دما در این برنامه 40 درجه سانتی گراد است. حتما از 20گرم پودر شوینده یا 20میلی گرم مایع شوینده استفاده کنید. زیرا بیشتر از این مقدار باعث باقی ماندن شوینده روی البسه می شود.

Daily Wash: این برنامه را برای البسه روزانه مثل پیراهن، لباس زیر و… استفاده میکنیم. این نوع البسه معمولا لک یا کثیفی زیادی ندارند.

Delicates: ما برای اقلام ظریف هم در برنامه های شست و شوی لباسشویی تنظیمات مخصوص داریم. اگر لباس های ظریف را به خاطر آسیب دیدن با دست می شویید، این برنامه را یک بار امتحان کنید. در این برنامه حرکت دیگ به صورتی انجام می شود که به این نوع لباس ها آسیبی وارد نشود. در این برنامه دمای آب 30 درجه است و حتما از شوینده های مایع استفاده کنید.

Hand Wash: این برنامه مشابه delicates است که برای اقلام ظریف استفاده می شود. حرکات دیگ به صورتی است که آسیبی به لباس ها وارد نشود.

Dark Garment/ Black Care: چرخش سریع و دمای بالا به بافت و رنگ لباس های تیره آسیب وارد می کند. این برنامه میزان هر دو را کاهش می دهد. البته برای اطمینان آبکشی اضافی نیز دارد.

Bedding: این برنامه برای روتختی، ملحفه و اقلامی مانند این ها استفاده می شود. اگر می خواهید بهترین نتیجه را داشته باشید، حداکثر 2 کیلوگرم از ظرفیت را استفاده کنید.

برنامه های شست و شوی لباسشویی

Blankets: این برنامه برای شست و شوی پتو و لباس های ضخیم استفاده می شود. البته حتما در وزن اقلامی که به لباسشویی تحویل می دهید دقت کنید.

Baby Care: دمای آب در این برنامه بین 60 تا 90 درجه سانتی گراد است. این دما بسیار بالاست. دلیل این موضوع از بین رفتن سخت ترین لکه ها و مواد شوینده است. از بین رفتن این موارد برای کودکان و کسانی که حساسیت پوستی دارند، اهمیت دارد.

Skin Care/ Hygiene: این برنامه برای جلوگیری از حساسیت پوستی استفاده می شود.

OUT Door Care/Sport Wear: دمای آب در این برنامه 40 درجه سانتی گراد است. این برنامه بیشتر برای لباس هایی که فعالیت های زیاد با آن ها انجام می دهید کاربرد دارد. مثل ورزش، فعالیت های شغلی و کارهایی از این قبیل.

Boiling Care: این برنامه برای لباس های بیماران استفاده می شود. در این برنامه لباس ها با بالاترین دما شسته می شود. این کار باعث می شود تا حد زیادی میکروب ها از بین برود.

Bed Cover/Bulky: این برنامه برای پوشش های بزرگ مثل رو تختی، ملحفه استفاده می شود.

Super Speed: از این برنامه هم می توان مانند daily wash برای شست و شوی البسه روزانه استفاده کرد.

Drain/Spin: این برنامه در برخی از برندها جزو برنامه های اصلی ماشین لباسشویی است که در مواقع خاص استفاده می شود. اگر آب اضافی داخل دیگ لباسشویی مشاهده می کنید با انتخاب این گزینه می توانید هم دیگ را به چرخش دربیاورید و هم آب اضافی را تخلیه کنید.

MIX: اگر لباس هایی که دارید، ترکیبی از رنگ های مختلف است می توانید از این برنامه برای شستن آن ها استفاده کنید.

ECO Drum Clean+: این برنامه همان عملکرد eco drum clean را دارد. در برخی مدل ها  علامت + هم در کنار آن وجود دارد.

AI WASH: در سری جدید لباسشویی ها برخی از شرکت ها از AI یا همان هوش مصنوعی استفاده می کنند. با انتخاب این گزینه نوع البسه و وزن آن توسط هوش مصنوعی بررسی می شود. براساس اطلاعاتی که دارد برنامه شست و شو را انتخاب می کند. سپس مقدار پودر و نرم کننده را تعیین و از مخزن برداشت می کند. 

برنامه های شست و شوی ماشین لباسشویی

برنامه های فرعی ماشین لباسشویی

در قسمت قبلی با برنامه های اصلی ماشین لباسشویی که انتخاب نوع شست و شو است آشنا شدیم. این تنظیمات روی ولوم قراردارند. در کنار ولوم ما دکمه هایی داریم که امکانات بیشتری، علاوه بر برنامه اصلی در اختیار ما قرار می دهند. در ادامه به چند نمونه از آن ها می پردازیم.

Pre Wash: این برنامه یک مرحله شست و شوی اولیه، قبل از برنامه اصلی انجام می دهد.

Intensive: برای البسه خیلی کثیف استفاده می شود. با انتخاب آن زمان هر مرحله در برنامه اصلی افزایش می یابد.

Time delay: اگر می خواهید برنامه ای که انتخاب کرده اید، همان لحظه اجرا نشود، می توانید از این گزینه استفاده کنید. با دادن زمان به لباسشویی تعیین می کنید بعد از چه مدتی شروع به فعالیت کند. معمولا این تاخیر بین 1 تا 24 ساعت است.

Bubble soak: این گزینه را می توان به Cotton, Synthetics, Denim,baby care اضافه کرد. این برنامه برای لکه های سرسخت استفاده می شود و از حباب های آب برای خیساندن استفاده می کند.

Soak : این برنامه هم مشابه bubble soak هست، که در بعضی برندها با این عنوان وجود دارد و از برنامه های فرعی ماشین لباسشویی است. Soak برای خیساندن استفاده می شود تا لکه بری بهتری داشته باشیم.

‘Quick wash 15’/30: در برخی از مدل های لباسشویی، برنامه شست و شوی سریع روی ولوم قرار ندارد. اگر دکمه مربوط به این موضوع را چند بار بزنید می توانید زمان شست و شوی سریع را بین 15 تا 30 دقیقه انتخاب کنید.

Crease care/Easy care/Refresh: هر 3 عنوان برای اتوکشی آسان و جلوگیری از چروک شدن لباس استفاده می شود. در برندهای مختلف یکی از این عناوین  استفاده می شود.

Temp: از این دکمه برای تغییر دما در برنامه های مختلف می توانید استفاده کنید.

Rinse: از این دکمه برای تغییر تعداد آبکشی در برنامه های مختلف می توان استفاده کرد.

Spin/Dry only/Dry: از این دکمه برای برای تغییر سرعت حالت خشک کن در برنامه های مختلف می توان استفاده کرد.

No Spin: اگر می خواهید برنامه ای که انتخاب کردید بدون انجام عملیات خشک کن انجام شود، از این گزینه استفاده کنید.

Child lock: از دکمه قفل کودک برای جلوگیری از فرمان ناخواسته به لباسشویی استفاده کنید. این دکمه را 3 ثانیه نگه دارید تا فعال شود. توجه داشته باشید که دکمه روشن/خاموش دستگاه فعال باقی خواهد ماند. پس اگر لباسشویی خاموش و بعد روشن شود باز هم قفل کودک فعال است و اگر 3 ثانیه این دکمه را نگه دارید غیر فعال می شود.

Sound On/Off: با انتخاب این گزینه آهنگی که در انتهای مراحل شست و شو نواخته می شود، قطع می شود.

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار ایران: تعمیرات لباسشویی

در این مقاله به کاربرد و ویژگی های هر کدام از برنامه های ماشین لباسشویی پرداختیم. همانطور که دیدید بعضی از برنامه ها با دو اسم مختلف شناخته می شود. این به دلیل تفاوت در نامگذاری شرکت های سازنده لباسشویی است. با انتخاب برنامه مناسب می توانید از شست و شوی دقیق و با کیفیت لباس های خود اطمینان حاصل کنید. البته وجود این برنامه ها به سال ساخت و مدل لباسشویی بستگی دارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.