جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

نشانه های سوختن موتور یخچال

سوختن موتور یخچال، یکی از مشکلات مهمی است که می تواند برای هر یخچالی اتفاق بیفتد. از آنجا که یخچال یکی از مهم ترین لوازم خانگی محسوب می شود، باید اطلاعات مناسبی در مورد آن و نگهداری اش، همچنین در مورد نشانه های خرابی آن به ویژه نشانه های سوختن موتور یخچال داشته باشیم تا به موقع به دنبال تعمیر آن برویم. در این مقاله می خواهیم علت و نشانه های سوختن موتور یخچال را بررسی کنیم و ببینیم در صورت سوختن موتور باید چه کاری انجام دهیم. پس با ما همراه باشید.

نشانه های سوختن موتور یخچال

موتور یخچال چیست و چگونه کار می کند؟

قبل از دانستن نشانه های سوختن موتور یخچال بهتر است مواردی را در مورد چگونگی کار موتور دستگاه یخچال بدانیم. موتور یخچال یا همان کمپرسور یخچال، قلب دستگاه محسوب می شود. وظیفه موتور یا همان کمپرسور یخچال، چرخش مداوم گاز با پمپاژ آن است تا سیستم سرمایشی به کل یخچال منتقل شود. به این صورت موتور یخچال، گاز را متراکم می کند و این کار موجب افزایش فشار و دمای گاز می شود. سپس وقتی گاز یخچال از کندانسور عبور می کند، دما و فشار خود را از دست می دهد و با عبور از قسمت های مختلف یخچال، با گرفتن حرارت و گرمای محیط، موجب ایجاد سرما می‌شود. پیوسته بودن این کار باعث می شود که یخچال همیشه سرمای ثابتی داشته باشد. حال اگر هرگونه اختلالی در موتور دستگاه اتفاق بیفتد باعث می شود که دمای آن افزایش بیابد.

برخی از ایرادهایی که ممکن است موتور یخچال به آن دچار شود، شامل نقص در بلبرینگ، ایراد در سیم پیچ ها یا ایجاد مشکل در مدار کنترل الکترونیکی است. هر چه شما زودتر متوجه این مشکل شوید و برای رفع آن اقدام کنید هم عمر یخچال تان زیاد می شود و هم از خرابی ناگهانی آن جلوگیری خواهید کرد. همچنین هزینه های شما به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

دلایل سوختن موتور یا کمپرسور یخچال

یکی از مهم ترین مشکلات یخچال، سوختن آن است. سوختن کمپرسور به دلیل کار بیش از حد موتور، نوسان برق یا نقص در سیستم الکتریکی رخ می دهد. البته فرسودگی قطعات داخلی موتور نیز می تواند موجب این مشکل شود. به هر حال سوختن موتور یخچال موجب از کار افتادن آن می شود که امروزه می تواند یک معضل جدی در منزل باشد.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال

نشانه های سوختن موتور یخچال

به دلیل نقش مهم موتور یخچال، امکان خراب شدن، فرسوده شدن یا سوختگی آن زیاد است.

با دانستن نشانه های سوختن موتور یخچال می توانید زودتر اقدام به تعمیر موتور کنید و از هزینه های بالاتر جلوگیری نمایید. این نشانه ها ممکن است ایراد در سرمایش یخچال یا هر گونه صدای غیر عادی باشد. این موارد ممکن است به سوختن یا نیم سوز شدن دستگاه مرتبط باشند. البته این نشانه ها ممکن است به دلیل خرابی قطعات دیگر آن هم باشد، اما حتما باید به آن توجه کنید و با نشان دادن سریع آن به یک کارشناس ماهر علت را تشخیص دهید. نشانه های سوختن موتور یخچال را در زیر نام می بریم و در مورد هر یک توضیح خواهیم داد.

  • وقتی یخچال را روشن می کنیم فیوز می پرد

هر چند این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما یکی از مهم ترین آن ها، خرابی کمپرسور است. به هرحال، مشکل در سیم کشی یخچال نیز می تواند موجب پریدن فیوز باشد. در کل، بهتر است خیلی سریع برای رفع مشکل از یک کارشناس خبره کمک بگیرید.

  • داغ شدن موتور یخچال

اگر موتور یخچال شما بیش از حد داغ شده است می تواند یکی نشانه های سوختن موتور یخچال باشد. البته باید در نظر داشته باشید که کار کردن بیش از حد موتور یخچال هم ممکن است موجب این داغی بیش از حد شود. در حقیقت، این داغ شدن می تواند به دلیل مشکل در گاز یا کا کردن بیش از حد موتور هم باشد.

  • بوی سوختگی در اطراف یخچال

اگر در اطراف یخچال، بوی سوختگی احساس می کنید، خیلی سریع پریز را از برق بکشید تا مشکل بیشتر نشود. البته بوی سوختگی فقط از نشانه های سوختن موتور یخچال نیست، بلکه خرابی قطعات دیگر هم می تواند باعث ایجاد بوی سوختگی باشد.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: نحوه رفع بوی بد یخچال

  • گرم بودن دستگاه یخچال

این مورد نیز می تواند از نشانه های سوختن موتور یخچال باشد. البته در این مورد هم باید بگوییم تنها مشکل نمی تواند به دلیل خرابی موتور یا کمپرسور یخچال باشد، بلکه خرابی دیگر قطعات یخچال هم بسیار محتمل است.

  • شنیده شدن صدای غیر معمول از یخچال

اگر هرگونه صدای غیر عادی از یخچال بشنوید، احتمال اینکه صدا یکی از نشانه های سوختن موتور یخچال باشد، بسیار بالاست. بنابراین در این صورت بهترین کار آن است که خیلی سریع یخچال را از برق بکشید.

البته شکستن پایه موتور یا جابه جایی آن هم ممکن است موجب این سر و صدا شود که در این صورت مشکل خاصی نیست و به راحتی رفع خواهد شد.

  • وجود برق در بدنه یخچال

برق داشتن یخچال هرچند مشکل خیلی جدی نیست، اما به هر حال باید به آن توجه کنید. اگر برق بدنه یخچال شما خیلی زیاد است، امکان دارد یکی از نشانه های سوختن موتور یخچال باشد. در این صورت برای جلوگیری از مشکل بیشتر و نیز برای حفظ ایمنی خود، حتما یخچال را از برق بکشید.

نشانه های سوختن موتور یخچال
  • صدای تیک تاک از سمت عقب یخچال

گاهی ممکن است با این مشکل مواجه شوید که موتور یخچال نه تنها روشن نمی شود، بلکه از ان صدای تیک تاک می آید. این نیز می تواند یکی از نشانه های سوختن موتور یخچال باشد.

توجه کنید که این صدا ممکن است حاصل خرابی رله استارت در موتور یخچال هم باشد که در این صورت مشکل اصلا جدی نیست. به هر روی برای تشخیص مساله باید به کارشناس مراجعه کنید. حواستان باشد تا زمانی که با یک کارشناس خبره مشورت نکرده اید، یخچال را از برق بکشید.

  • با وجود روشنی یخچال، موتور کار نمی کند

باید بدانید که اولین و واضح ترین نشانه های سوختن موتور یخچال، آن است که یخچال روشن است، اما موتورش کار نمی کند. کار نکردن موتور به این صورت مشخص می شود که شما صدایی از موتور نمی شنوید. در این زمان با باز کردن در یخچال، برق یخچال روشن است اما موتور کار نمی کند. و اگر به سمت موتور هم دست بزنید، کاملا سرد است. هر چند این مشکل ممکن است به دلیل رله استارت باشد، اما احتمال سوختن موتور هم وجود دارد.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.