جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال

یخچال های ساید یا هر مدل یخچالی که به یخ ساز یا گزینه مستقیم آب آشامیدنی مجهز است دارای فیلتر آب بوده و در نتیجه در بازه های زمانی مشخص به تعویض فیلتر یخچال نیاز است. در هر دستگاهی بسته به مدل آن نوع به خصوصی از فیلتر استفاده شده است. با این حال اکثر افراد توجه چندانی به اهمیت تعویض به موقع فیلتر ندارند و نمی دانند که دقیقا چه زمانی موعد عوض کردن فیلتر یخچال است. در این مقاله با بررسی اهمیت انجام به موقع اینکار، زمان و نحوه عوض کردن فیلتر یخچال را بررسی می کنیم.

آموزش زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال

دلیل اهمیت تعویض فیلتر یخچال

اهمیت و ضرورت عوض کردن فیلتر یخچال به نقشی که این فیلترها دارند مربوط می شود. فیلترهای آب موظفند تا آب ورودی را تصفیه کرده و هر گونه آلودگی و میکروب آن را بگیرند. به این ترتیب آب آشامیدنی سالم و بهداشتی وارد یخچال و یخ ساز آن می شود. علاوه بر میکروب ها و آلودگی ها، این فیلتر املاح و مواد معدنی سنگین را نیز از آب گرفته تا به این ترتیب یک آب بهداشتی و قابل شرب وارد یخچال شود. 

در واقع می توان در یک کلام گفت که در صورت تعویض نشدن فیلترها آب تصفیه نشده وارد یخچال می شود. تمام این موارد در سلامتی افراد خانه تاثیر زیادی دارد و به همین دلیل هم تعویض کردن فیلتر یخچال بسیار مهم است. نکته مهم دیگر این که تعویض نشدن فیلتر و به تعویض انداختن طولانی مدت آن می تواند منجر به فاسد شدن موارد درون فیلتر هم شود که در این حالت نه تنها آب ورودی بهداشتی نیست، بلکه سمی نیز هست. 

در نهایت تعویض نشدن به موقع فیلترها می تواند به خود یخچال هم آسیب برساند و با مسدود کردن مسیر آب و لوله های یخ ساز، موجب سوختن یخ ساز یخچال شود. گاهی اوقات تعمیرات یخچال مانند نشتی یخچال یا مواردی از این دست هم مربوط به همین فیلترهاست.

انتخاب فیلتر مناسب برای یخچال

یکی از مهمترین کارهایی که باید برای تعویض کردن فیلتر یخچال انجام داد، انتخاب و خرید فیلتر مناسب برای آن است. یخچال های مختلف با برندها و مدل های متفاوتی که دارند، در هر یک نوع فیلتر خاصی تعبیه شده و بنابراین در زمان تعویض فیلترها باید ابتدا ببینید که چه نوع فیلتری را باید برای دستگاه خریداری کنید. علاوه بر این در خصوص تعویض کردن فیلتر یخچال موضوع دیگری که مطرح می شود، فیلترهای داخلی و خارجی هستند. 

فیلترهای داخلی معمولا در یخچال های ساید در بخش های مختلف آن تعبیه شده که معمولا یا در سقف یا در کنار جا میوه ای قرار دارد. در خصوص فیلترهای خارجی نیز باید گفت که آنها در پشت یخچال و در بخش بیرونی آن در جایی که آب وارد دستگاه می شود، قرار دارند. بنابراین در زمان تعویض فیلترها باید هم به تعویض فیلترهای داخلی و هم فیلترهای خارجی توجه کرد.

چطور تشخیص دهیم که فیلتر یخچال باید تعویض شود؟

گام مهم بعدی برای تعویض کردن فیلتر یخچال تشخیص زمانی است که فیلترها باید تعویض شوند. معمولا در اکثر یخچال ها این مورد را می توان از طریق چراغ هشدار مخصوصی که در دستگاه تعبیه شده تشخیص داد. زمانی که این چراغ قرمز رنگ روشن شود به این معنی است که زمان تعویض فیلترها فرا رسیده است. 

این چراغ معمولا چند روز قبل از این که فیلترها کاملا غیر قابل استفاده باشند روشن می شود و شما فرصت کافی برای تعویض کردن آنها را خواهید داشت. علاوه بر این زمانی که طعم، بو و حتی رنگ آب و یخ یخچال تغییر کرد و کیفیت همیشگی را نداشت، می توان گفت که فیلتر آن نیاز به تعویض شدن دارد.

مراحل تعویض فیلتر یخچال

مراحلی که باید برای تعویض فیلتر در یخچال دنبال کنید بستگی به این که فیلتر مورد نظر داخلی است یا خارجی متفاوت است.

تعویض فیلتر خارجی

برای تعویض فیلتر اگر فیلتر خارجی است باید ابتدا شیر آب ورودی را ببندید و سپس در پشت یخچال محل قرارگیری فیلتر که معمولا در مسیر شیلنگ آب است را پیدا کنید. حالا این شیلنگ را با کمی جا به جا کردن بیرون کشیده و فیلتر قدیمی را درآورید. بعد از آن می توانید فیلتر جدید را جایگزین کرده و مجددا کاور پشت یخچال و شیلنگ ورودی آب را در جای خود قرار دهید. حالا شیر آب ورودی را باز کرده و یخ ساز را روشن کنید. 

معمولا باید چراغ مربوط به تعویض فیلتر خاموش شود. اگر روشن بود با فشار دادن دکمه Filter Reset به مدت سه ثانیه آن را خاموش کنید. بهتر است بعد از تعویض شدن فیلتر برای مدتی از آب خروجی آن استفاده نکنید و آب اولیه را دور بریزید. این آب از قبل در لوله ها مانده و تمیز نیست. بعد از این که کمی از آب یخچال را دور ریختید می توانید با خیال راحت از آب سالم و با کیفیت یخچال استفاده کنید.

تعویض فیلترهای داخلی یخچال

مورد مهم بعدی که شاید کمی سخت تر باشد، تعویض کردن فیلتر داخلی یخچال است، چرا که آنها در هر مدل یخچالی ممکن است در جای متفاوتی قرار داشته باشند. با این حال چالش اصلی پیدا کردن این فیلترهاست و مراحل در همه آنها یکی است. باز هم برای تعویض کردن فیلتر یخچال شیر آب ورودی را قطع کنید و فیلتر قبلی را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا آزاد شود. بعد از آزاد شدن، فیلتر قدیمی را جدا کرده و آن را از داخل کیس فیلتر درآورید. توجه کنید که در زمان بیرون کشیدن فیلتر قدیمی ممکن است مقداری آب درون آن وجود داشته باشد و به بیرون نشت کند.

بهتر است برای جلوگیری از ریختن آب در اطراف آن فیلتر را به صورت افقی نگه دارید. حتما بعد از خارج کردن کامل فیلتر قدیمی اطراف فیلتر کیس را خشک کنید. حالا می توانید فیلتر جدید را درون فیلتر کیس قرار داده و آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا در جای خود محکم شود. 

توجه کنید که حتما نماد قفل روی فیلتر کیس باید هم ردیف با خط نشانگر قرار بگیرد. حالا که تعویض فیلتر یخچال را انجام دادید می توانید شیر آب ورودی را باز کرده و باز هم کمی از آب داخل یخچال را دور بریزید تا آب مصرفی شما سالم و تمیز باشد.

کدام برند فیلتر را برای یخچال خریداری کنیم؟

در این مقاله به صورت کامل با نکات تعویض کردن فیلتر یخچال آشنا شدیم. اما سوال دیگری که ممکن است برای برخی از افراد مطرح شود این است که کدام برند فیلتر را می توانند برای یخچال خود خریداری کنند؟ در درجه اول بهترین کار خرید فیلترهایی از همان برند یخچال است. 

با این حال اگر به آنها دسترسی نداشتید می توانید از انواع فیلترهایی که با مدل یخچال شما همخوانی دارند استفاده کنید. برخی از بهترین برندهای بازار شامل برند فیلتر General Electric مدل PRWFE، فیلتر Crystala و فیلتر Samsung مدل Genuine می شوند.

5/5 (2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.