جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

همه چیز در مورد مشکلات فلت تلویزیون

یکی از خدمات مهم تعمیر تلویزیون، تعمیر فلت تلویزیون است. فلت که به آن کابل فلت یا کابل شیاردار هم گفته می شود، یکی از مهمترین قطعات در تلویزیون است که با نمایش تصاویر روی صفحه ارتباط دارد. در واقع، فلت کابلی است که برد الکترونیکی تلویزیون را به صفحه نمایش وصل می کند و به نوعی می توان گفت که رابط بین برد و پنل نمایشگر است. در صورت خرابی این قطعه، برای تعمیرات این نوع کابل باید ابتدا نشانه های خرابی این قطعه را بررسی کرد و مطمئن شد که مشکلات به وجود آمده در نمایش تصاویر به خرابی فلت ربط دارد. در ادامه تعمیرکار تلویزیون باید ببینید آیا مشکلات به وجود آمده در فلت تلویزیون قابل تعمیر است یا این که باید این قطعه را عوض کند. در صورت نیاز به تعویض کابل فلت هم باید با تهیه یک کابل اورجینال و سازگار با تلویزیون، این قطعه را تعویض کرد تا مشکل به وجود آمده در دستگاه برطرف شود. در این مقاله هر آن چه که باید در مورد flat تلویزیون بدانید را بررسی می کنیم.

فلت تلویزیون

نقش فلت تلویزیون

فلت تلویزیون در واقع یک مدار یا یک کابل است که از برد به نمایشگر وصل می شود. این مدار الکترونیکی می تواند تصاویر را از برد تلویزیون به صفحه نمایش منتقل کند تا به این ترتیب تصاویر روی صفحه نمایش داده شوند. این مدار می تواند با قرار دادن ستون ها و رنگ ها در کنار هم، تصاویر روی صفحه را تشکیل دهد. در واقع تصاویر ابتدا در برد پردازش می شوند و بعد از آن، این تصاویر از طریق مدارهای فلت به صفحه نمایش انتقال می یابند.

برای آشنایی با انواع برد تلویزیون و نشانه های خرابی آن ها کلیک کنید.

نشانه های خرابی فلت تلویزیون

مشکلات و خرابی فلت در تلویزیون را می توان از طریق یک سری نشانه ها تشخیص داد. این نشانه ها به ما می گوید که فلت دچار مشکل شده و باید آن را تعمیر کرد. مهمترین نشانه های خرابی flat تلویزیون شامل موارد زیر است:

  • گاهی اوقات یک سری تصاویری که در نمایشگر نمایش داده می شود به صورت ناپایدار است و حالت متلاطم دارد
  • وجود یک سری خطوط رنگی روی صفحه نمایش هم احتمالا به دلیل خرابی فلت است
  • اگر میزان روشنایی تصاویر کم باشد یا این که بیش از اندازه تصاویر روی صفحه شفاف باشند و کیفیت لازم را نداشته باشند، می توان احتمال داد که فلت خراب است
  • حتی گاهی اوقات نویزهای صدا هم می تواند به دلیل مشکلات کابل فلت باشد
  • عدم پخش صدا در تلویزیون هم می تواند به فلت آن ربط داشته باشد
  • ناهموار بودن تصاویر در حالت افقی یا عمودی
  • ایجاد یک سری تصاویر متعدد روی صفحه در ابعاد کوچک که حالت تکراری دارند
  • سیاه و سفید شدن تصاویر
  • ایجاد شکاف در نمایش تصاویر روی صفحه
  • قطع شدن تصاویر

دلایل خرابی کابل فلت در تلویزیون

تقریبا می توان گفت تمامی مواردی که می توانند موجب خرابی یک تلویزیون شوند، می توانند دلیل خرابی فلت در تلویزیون باشد. یکی از اصلی ترین دلایل، آب خوردگی تلویزیون یا نفوذ رطوبت به داخل دستگاه است. مایعات و رطوبت می تواند موجب اتصالی پین های رسانای فلت در زیر صفحه نمایش شوند. در نتیجه عملکرد این کابل مختل می شود. آسیب و ضربه تلویزیون یا بروز نوسانات در جریان برق هم می تواند به کابل فلت آسیب برساند. در نهایت ممکن است مدارهای الکترونیکی فلت در اثر خرابی و مشکلات سایر بخش های مرتبط با آن مانند برد یا نمایشگر، دچار مشکل شود.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون

تعمیر فلت تلویزیون

کابل flat یک قطعه بسیار ظریف و حساس است. بنابراین حتما تعمیرات این قطعه هم به دقت زیادی نیاز دارد. تعمیرکار با بررسی نشانه های خرابی تلویزیون در صورتی که تشخیص دهد مشکل از فلت آن است، دستگاه را با دقت و احتیاط زیاد باز کرده و سپس با کمک ابزارهای مخصوص، این قطعه را بررسی می کند. معمولا ابزار اصلی یک تعمیرکار برای تعمیر فلت تلویزیون، لوپ های مخصوصی است که با نهایت ظرافت و دقت می توانند به تعمیرکار برای تعمیر کردن این قطعه کمک کند. خرابی هایی مانند قطع شدن اتصال فلت به تلویزیون یا نمایشگر و مواردی از این دست جز خرابی هایی است که تعمیرکار آنها را برطرف می کند. مهمترین مرحله در تعمیر کابل flat این است که تعمیرکار مطمئن شود سایر قطعات و بخش های حساس تر تلویزیون مانند برد دچار مشکل نشده باشد. در این شرایط، تعمیرات برد یا نمایشگر هم بخشی از روند تعمیرات خواهند بود. تعمیر به موقع مدار فلت می تواند مانع آسیب رسیدن به سایر بخش های مرتبط با این قطعه مانند برد الکترونیکی تلویزیون شود.

هزینه تعمیر فلت تلویزیون

هزینه ای که باید برای تعمیرات فلت تلویزیون بپردازید، به این بستگی دارد که چه مشکلی در این قطعه به وجود آمده و این مشکل قابل تعمیر است یا خیر. در اکثر موارد از آن جایی که باید کابل flat تعویض شود، هزینه تعمیرات این قطعه شامل تعویض فلت می شود. بنابراین بسته به این که مدل تلویزیون چیست و چه کابل فلتی باید برای آن تهیه کرد، ممکن است هزینه ها متفاوت باشد. گاهی اوقات ممکن است تنها دلیل مشکلات به وجود آمده در تصویر، جمع شدن گرد و غبار در اطراف فلت و نمایشگر باشد. بنابراین تنها با تمیز کردن دستگاه از این آلودگی ها می توان مشکل را برطرف کرد. موضوع مهم دیگر در خصوص هزینه تعمیر کابل flat این است که آیا مشکل تنها به خود فلت مربوط می شود یا این که علاوه بر آن، برد الکترونیکی یا پنل نمایشگر هم دچار مشکل شده است. قطعا اگر علاوه بر کابل فلت تلویزیون سایر بخش ها از جمله برد الکترونیکی هم خراب باشد، هزینه تعمیرات تلویزیون به مراتب بیشتر می شود. تعمیر پنل تلویزیون با کیفیت و سرعت بالا هم یکی از مواردی است که می تواند به همراه تعمیرات فلت، بسیار هزینه برد باشد.

تعویض فلت تلویزیون

در مرحله آخر اگر مشکل به وجود آمده در این کابل قابل تعمیر نباشد، احتمالا باید آن را تعویض کرد. تعویض کابل flat در تلویزیون معمولا با کمک دستگاه های تخصصی انجام می شود که به آنها بندینگ ماشینی گفته می شود. با تهیه یک کابل فلت جدید و سازگار با تلویزیون، باید با احتیاط و دقت بالا، کابل فلت جدید جایگزین شود. کابل های فلت تلویزیون قطعات حساس و انعطاف پذیری هستند که به راحتی ممکن است دچار مشکل شوند. در نتیجه کوچک ترین بی دقتی در تعویض این قطعات حساس می تواند موجب شود که هم کابل فلت و هم سایر قطعات مرتبط با آن دچار مشکل شوند. تعمیرکار باید برای جدا کردن فلت قبلی، کانکتورهای آن را پیدا کرده و با نگه داشتن آنها، به آرامی درپوش را بردارد تا بتواند کابل معیوب را از جای خود جدا کند. علاوه بر این باید قبل از نصب کابل جدید، حتما دو طرف محل نصب کابل فلت را تمیز کرد. سپس به آرامی و با دقت بالا، کابل های جدید فلت به کانکتورها وصل می شوند. نکته مهم این است که اگر کابل های فلت دچار مشکل شده باشند و به تعویض نیاز داشته باشند، باید حتما سریعا این کار را انجام داد تا سایر قطعات مهم مانند برد دچار مشکل نشود.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.