جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر فن پکیج

با فرا رسیدن فصل سرما زمان استفاده از پکیج ها فرا می رسد و در نتیجه سرویس و نگهداری پکیج یکی از سرویس هایی است که اکثر خانواده ها به آن نیاز خواهند داشت. در بسیاری از مواقع نیز به دنبال خرابی برخی قطعات یا فرسودگی آنها، به تعمیر پکیج نیاز است. یکی از این موارد تعمیر فن پکیج است که بسته به مدل دستگاه و آسیب و مشکلی که در آن ایجاد شده، روند تعمیرات آن متفاوت است. 

برای تعمیرات فن پکیج باید بدانیم که چه نشانه هایی به خرابی این قطعه مربوط می شود و از همه مهمتر دلیل خرابی فن چیست. در این مقاله با بررسی دلایل و نشانه های خرابی فن، نحوه درست کردن فن پکیج را نیز بررسی می کنیم.

تعمیر فن پکیج

هزینه تعمیر فن پکیج

اول از هر چیزی بهتر است بدانیم که چرا فن دچار مشکل می شود و باید آن را تعمیر کنیم. در کل فن در پکیج موظف است که احتراق ایجاد شده به دنبال روشن شدن پکیج را به بیرون هدایت کند. 

این فن باید حداقل یک سال یک بار به دنبال سرویس انواع پکیج، مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت نیاز سرویس شود. اگر مشکلات فن با سرویس کردن آن برطرف شود، از بروز هزینه های بیشتر جلوگیری می شود و طبیعتا هزینه تعمیرات فن پکیج نیز کمتر است. 

با این حال اگر این قطعه آسیب ببیند بسته به میزان خرابی آن و نوع و شدت آسیب وارد شده به فن، تعمیراتی که نیاز دارد، مدل دستگاه و از همه مهمتر نیاز به تعویض شدن فن متفاوت است. اگر فن قابل تعمیر شدن نباشد، هزینه تعویض آن قطعا بالاتر است. با این حال برای برآورد دقیق هزینه های تعمیر فن پکیج باید دستگاه توسط یک تعمیرکار عیب یابی شود و بر اساس نوع ایرادی که دارد، هزینه مربوط به تعمیر و تعویض این قطعه مشخص شود.

رایج ترین مشکلات فن پکیج

به صورت کلی اگر فن در پکیج ها به صورت دوره های منظم بررسی و سرویس شود، کمتر احتمال خرابی آن وجود دارد. با این حال برخی از اصلی ترین مشکلات پکیج شامل مناسب نبودن سرعت فن، کثیفی آن یا خراب شدن این قطعه است. در ادامه بسته به این که چه ایرادی در پکیج ایجاد شده، نحوه تعمیرات فن پکیج را توضیح می دهیم.

مشکل آب دادن پکیج را در این مقاله بخوانید

رفع مشکل سرعت دور فن پکیج

یکی از مشکلات رایج در فن پکیج ها، مناسب نبودن سرعت و دور فن پکیج است. در این شرایط آب گرم کافی در لوله ها جریان ندارد و علاوه بر تامین نشدن آب گرم، شوفاژها نیز گرم نمی شوند. این مورد خصوصا زمانی مشکل ساز می شود که سرعت فن بسیار پایین باشد و در نتیجه آن شمعک دستگاه روشن نشود. در نتیجه برای رفع مشکل پکیج و تعمیر فن پکیج باید سرعت فن توسط یک تعمیرکار تنظیم شود و با کنترل دور فن روی یک سرعت مشخص و مناسب، مشکل آن برطرف شود.

جرم گیری فن پکیج

یکی دیگر از دلایلی که می تواند روی عملکرد فن دستگاه تاثیر منفی داشته باشد، جرم گرفتن یا دوده گرفتن فن است. هم بدنه فن و هم پره آن مستعد جرم گرفتن اند و اگر این اتفاق بیفتد، فن درست کار نمی کند. اگر بدنه دوده گرفته باشد رنگ آن تغییر می کند و به دلیل مسدود شدن مسیر هوا، عملکرد فن به مشکل می خورد. اگر هم پره فن جرم گرفته باشد، فن نمی چرخد و به دلیل از حرکت ایستادن آن، در عملکرد فن مشکل ایجاد می شود. 

بنابراین باید برای تعمیر فن پکیج و رفع مشکل دستگاه با سرویس آن و رفع دوده و جرم ایجاد شده روی بدنه و پره فن، عملکرد فن را بهبود بخشید. یکی از کارهای اصلی در خصوص نگهداری پکیج، سرویس و شست و شوی سالیانه آن است تا به این ترتیب با زدودن گرد و غبار و چربی های جمع شده روی پکیج و داخل آن، عملکرد قطعات مختلف از جمله فن دستگاه بهبود یابد.

سرویس کردن بلبرینگ های فن

یک مشکل بسیار رایج در فن پکیج سروصدای زیادی است که در آن شنیده می شود. این سروصدا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای مثال شاید یک شی خارجی در لا به لای فن گیر کرده باشد یا این که به دنبال وارد شدن ضربه به فن یا لق شدن محور فن، سروصدای زیادی در آن ایجاد شود. با این حال اصلی ترین دلیل این سروصدا، خشک شدن بلبرینگ های فن است. 

این اتفاق به مرور زمان و به دنبال کارکرد زیاد فن در پکیج اتفاق می افتد و در نتیجه سروصدای زیادی در فن ایجاد می شود که قطعا روی عملکرد آن هم تاثیر می گذارد. در این شرایط کاری که باید برای فن پکیج و رفع سروصدای آن انجام داد، روغن کاری بلبرینگ هاست تا با رفع خشکی آنها؛ صدای زیاد ایجاد شده فن هم از بین برود. البته قطعا با روغن کاری بلبرینگ ها عملکرد روان تر و بهتری نیز در فن خواهیم داشت.

رفع مشکل نچرخیدن فن پکیج

یکی دیگر از گزینه های مهم در تعمیر فن پکیج، رفع مشکل نچرخیدن پروانه فن است. اگر پروانه فن از کار بیفتد این احتمال وجود دارد که فن پکیج سوخته باشد. در خوشبینانه ترین حالت نیز یک شی خارجی در پروانه فن گیر کرده و به همین دلیل هم فن درست کار نمی کند.

برای رفع مشکل دستگاه و تعمیرات فن پکیج باید ابتدا دستگاه را بررسی کرد و مطمئن شد که هیچ گونه شی خارجی در آن گیر نکرده است. اگر تعمیرکار تشخیص دهد که فن دستگاه سوخته و از کار افتاده باید با تعویض فن پکیج مشکل به وجود آمده در دستگاه را برطرف کرد.

رفع مشکل روشن ماندن فن پکیج

از دیگر مشکلاتی که در پکیج ها به فن آن مربوط می شود، روشن ماندن و خاموش نشدن فن است. در فصل زمستان که پکیج برای روشن کردن مداوم رادیاتورها در حال کار کردن است، روشن ماندن مداوم فن مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر در کل فن به صورت دائمی روشن بماند و خاموش نشود، در این شرایط قطعا به تعمیرات فن پکیج نیاز است. 

بروز این مشکل معمولا به خرابی کانتکت های رله فن مربوط می شود. این کانتکت های رله فن جریان را در پکیج قطع و وصل می کند. اگر این کانتکت ها خراب شده باشند و به هم بچسبند، عملکردشان دچار مشکل شده و در نتیجه فن دائما روشن می ماند. در این شرایط باید با تعمیر یا تعویض این کانتکت ها، مشکل را برطرف کرد.

نکات مهم عیب یابی و تعمیر فن پکیج

زمانی که عملکرد پکیج دچار مشکل می شود و این احتمال را می دهید که مشکل از فن باشد، بهتر است ابتدا یک بار پکیج را ریست کرده و منتظر روشن شدن پکیج بمانید. اگر بعد از روشن شدن پکیج روی پنل دستگاه ارورهای مربوط به خرابی فن را مشاهده کردید، یعنی فن دچار مشکل شده و باید به فکر تعمیرات فن پکیج باشید. از طرفی نیز در شرایطی که فن پس از روشن شدن مجددا خاموش می شود یا سروصدای زیادی ایجاد می کند، زمان آن رسیده که با بررسی و سرویس کردن فن دستگاه مشکل پکیج را برطرف کنید.

در مرحله بررسی فن هم مطمئن شوید که قبل از هر کاری پکیج را از برق بکشید و اصول ایمنی را رعایت کنید. سپس اجازه دهید تا فشار آب پکیج به صفر برسد و آب گرم نیز کامل خالی شود. به این ترتیب خطری در خصوص برق گرفتگی، آتش سوزی یا سوختن با دمای بالای آب وجود ندارد و می توانید فن را بررسی کنید. در کل به دلیل پیچیدگی پکیج بهتر است برای سرویس و عیب یابی فن آن و رفع مشکلاتی که دارد از یک مرکز تخصصی تعمیرات پکیج کمک بگیرید تا مشکلات دستگاه در اسرع وقت تشخیص داده شده و برطرف شود.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.