جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

تعمیرات ماشین های لباسشویی به دلیل ساختار و حساسیتی که این دستگاه ها دارند، از جمله سرویس های بسیار تخصصی است که باید حتما در یک مرکز تخصصی تعمیر لباسشویی انجام شود. مواردی مانند تعمیر برد لباسشویی و مواردی از این دست، نیاز به مهارت و تجربه و ابزار های تخصصی دارد که در مرکز سخت افزار ایران تمام این شرایط فراهم است. در میان مشکلات مختلفی که برای این دستگاه ها ایجاد می شود، بوی سوختگی ماشین لباسشویی یکی از موارد مشکل سازی است که در بسیاری از این دستگاه ها رخ می دهد. دلایل مختلفی را می توان به عنوان علت بوی بد ماشین لباسشویی در نظر گرفت. با توجه به علت این بوی سوختگی در دستگاه، روش رفع آن هم مشخص می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی علت بوی بد ماشین لباسشویی، روش های موجود برای رفع مشکل و تعمیر این دستگاه ها را هم بررسی کنیم.

بوی سوختگی ماشین لباسشویی

دلایل کلی بوی سوختگی ماشین لباسشویی

بوهایی که از ماشین لباسشویی حس می شود می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آن ها ممکن است طبیعی و برخی نیز ممکن است نشان دهنده بروز مشکل و خرابی در بخش های داخلی دستگاه باشد. روش های تعمیر و رفع بوی سوختگی ماشین لباسشویی نیز بر اساس دلیل مشخص خواهد شد.

خرابی و استهلاک قطعات داخلی ماشین لباسشویی

اولین دلیلی که می توان برای بوی بد ماشین لباسشویی در نظر گرفت، استهلاک قطعات داخلی دستگاه است. به صورت کلی اگر مدت زمان زیادی از خرید و کارکرد دستگاه گذشته باشد، ممکن است در اثر استفاده مداوم از آن برخی قطعات داخلی دچار فرسودگی شده باشند و همین دلیل بوی بد ماشین لباسشویی مورد نظر باشد. در این حالت باید دستگاه توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود و مشکلات آن به صورت تخصصی برطرف گردد. ممکن است نیاز به تعمیر یا حتی تعویض برخی قطعات فرسوده در دستگاه باشد.

بوی سوختگی ماشین لباسشویی به دلیل خرابی تسمه دستگاه

یکی از قطعات اصلی و مهم در ماشین های لباسشویی تسمه نام دارد. این تسمه در واقع بخش دیگ ماشین لباسشویی و آبکش آن را به موتور دستگاه وصل می کند و به این ترتیب ماشین به چرخش در آمده و کار شست و شو را انجام می دهد. خرابی، شل شدن و پارگی تسمه ماشین لباسشویی از دلایل مهم بوی سوختگی ماشین لباسشویی است. این تسمه ممکن است در اثر استهلاک و فرسودگی پاره شود. همچنین در اثر سایش آن با سایر قطعات هم بوی بد ماشین لباسشویی ایجاد می شود. در نتیجه باید این تسمه را در اسرع وقت تعویض کرد.

 خرابی و مشکلات موتور ماشین لباسشویی

دلیل مهم دیگری که می توان برای بوی بد ماشین لباسشویی در نظر گرفت، خرابی و مشکلات موتور دستگاه است. مواردی مانند استفاده زیاد از دستگاه، زیاد بودن حجم لباس های درون لباسشویی، فشار ناشی از سفت بودن تسمه بر موتور و … می تواند موجب خرابی و آسیب به موتور لباسشویی شود. در این شرایط با خرابی و سوختن سیم پیچ های درون موتور و گرم شدن بیش از حد آن، بوی سوختگی ماشین لباسشویی حس می شود. در نتیجه این موارد باید سریعا لباسشویی برای عیب یابی و تعمیر به مراکز تخصصی ارجاع داده شود. خرابی و تعمیر موتور لباسشویی را باید جدی گرفت، چرا که می تواند موجب آسیب و خرابی سایر قطعات مهم لباسشویی نیز شود.

خرابی موتور ماشین لباسشویی

خرابی لاستیک المنت ماشین لباسشویی

یکی دیگر از لاستیک های موجود در دیگ شست و شو، می توان به لاستیک المنت اشاره کرد که در واقع برای آب بندی المنت نصب شده است. گاهی بوی بد ماشین لباسشویی مربوط به این لاستیک است. چرا که به دنبال گرم شدن بیش از حد المنت و بروز اتصالی در آن، این لاستیک در تماس با آن گرم شده و بوی سوختگی می دهد.

بوی سوختگی ماشین لباسشویی به دنبال خرابی المنت

گاهی اوقات خرابی و مشکلات المنت می تواند موجب بوی بد ماشین لباسشویی شود و خرابی هایی را در این دستگاه به وجود بیاورد. این خرابی المنت مربوط به خرابی برد یا تایمر می شود. در صورت خرابی آن ها، در مواقعی که آب داخل دیگ نیست المنت در مدار قرار می گیرد و به تدریج المنت داغ می شود. در نتیجه داغ شدن المنت بوی سوختگی ماشین لباسشویی احساس خواهد شد.

بروز مشکل در سیم کشی داخلی ماشین لباسشویی

گاهی اوقات بوی سوختگی ماشین لباسشویی به دنبال خرابی و اتصالی سیم کشی داخل دستگاه به وجود می آید. از طرفی در صورت اتصالی در برخی قطعات الکترونیکی ماشین لباسشویی مانند موتور یا برد هم ممکن است در سیم کشی جریان بالا رفته و در نتیجه بوی سوختگی از دستگاه احساس شود. در این موارد نیز باید ماشین لباسشویی مورد نظر توسط تعمیرکار بررسی شده و تعمیرات تخصصی لازم از جمله تعمیر سیم کشی انجام شود.

بوی سوختگی لباسشویی به دلیل خرابی دوشاخه برق

گاهی مشکل از بخش های داخلی ماشین لباسشویی نیست و خرابی و اتصالی داشتن در دوشاخه برق دستگاه دلیل بوی بد ماشین لباسشویی است. خرابی سیم رابط یا پارگی آن، اتصالی و خرابی دو شاخه برق دستگاه و مشکلات پریز برق را می توان دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی در نظر گرفت. برای رفع این مشکل باید برق کشی لباسشویی بررسی و در صورت نیاز دوشاخه یا سیم برق آن تعویض شود.

خرابی پمپ لباسشویی

در ماشین های لباسشویی قطعه ای به نام پمپ تخلیه وجود دارد که آب به کمک آن از دستگاه خارج می شود. در نتیجه اگر بوی سوختگی ماشین لباسشویی در زمان کارکردن و شست و شوی دستگاه احساس شود، این احتمال وجود دارد که به دلیل خرابی و سوختن پمپ تخلیه، این بو در دستگاه ایجاد شود. در نتیجه برای رفع مشکل بوی بد ماشین لباسشویی نیاز است پمپ تخلیه تعمیر یا تعویض شود.

خرابی و فرسودگی قرقره موتور راه انداز لباسشویی

یکی دیگر از قطعات مهم در ماشین های لباسشویی که خرابی و فرسودگی آن می تواند عامل بوی سوختگی ماشین لباسشویی باشد، قرقره راه انداز موتور است. این قرقره در اثر استهلاک و زنگ زدگی ممکن است دچار شکستگی و ذوب شدن کند. گرم شدن بیش از حد قرقره و سوختن و ذوب شدن آن موجب بوی بد در لباسشویی می شود. در نتیجه برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی شاید نیاز به عیب یابی و تعویض قرقره راه انداز موتور نیز باشد.

خرابی برد و تایمر ماشین لباسشویی

علت دیگری که می توان برای بوی سوختگی ماشین لباسشویی در نظر گرفت، خراب شدن و سوختن برد در این دستگاه هاست. ممکن است در برد و اتصالات مرتبط با آن خرابی رخ دهد و در نتیجه این اتصالات، برد بسوزد یا معیوب شود. همین اتفاق ممکن است در خصوص تایمر دستگاه هم بیفتد. در ادامه با خرابی این قطعات، قطعات مرتبط با آن ها و عایقی که دارند می سوزد و در نتیجه بوی بد از دستگاه به مشام می رسد.

در صورت حس بوی سوختگی ماشین لباسشویی موارد زیر را در نظر بگیرید

اولین قدم در صورتی که بوی سوختگی از دستگاه حس کردید این است که لباسشویی را خاموش کرده و از آن استفاده نکنید. دوشاخه دستگاه را از برق کشیده و تا زمان مشخص شدن دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی از کار با آن پرهیز کنید. چرا که در مواردی مانند خرابی موتور، عدم توجه به این مهم می تواند به سایر قطعات مهم دستگاه آسیب رسانده و مشکلات و هزینه های بیشتری را به بار آورد. بهترین کار این است که سریعا از یک مرکز تعمیرات تخصصی برای بررسی و عیب یابی دقیق ماشین لباسشویی کمک بگیرید تا بهترین توصیه و روش های ممکن را برای رفع مشکل بوی بد ماشین لباسشویی دریافت نمایید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.