جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت نشت آب لوازم خانگی

نشت آب لوازم خانگی، جزو مشکلات رایجی است که کاربران زیادی با آن مواجه می شوند. این مشکل در دستگاه های مختلفی مثل یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و حتی کولرگازی ایجاد شده و باعث نگرانی کاربران می شود. تکنسین ها و کارشناسانی که در حوزه تعمیر لوازم خانگی سامسونگ کار می کنند، معتقدند که نشتی آب به خودی خود مشکل حادی نیست. 

درواقع کارشناسان بر این باورند که با توجه به وجود آب در این دستگاه ها، ممکن است گاهی چند قطره آب در اطراف بدنه مشاهده شود. اما نشت آب لوازم خانگی در صورتی که ادامه دار باشد و مدام تکرار شود، نیاز به عیب یابی تخصصی داشته و به هیچ عنوان نباید نسبت به آن بی توجه بود. در ادامه دلایل و راهکارهای نشتی آب از لوازم خانگی همچون ماشین لباسشویی، یخچال و ماشین ظرفشویی را بررسی کرده و به شما آموزش می دهیم. توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر دستگاه، حتما از تکنسین های مجرب تعمیرات لوازم خانگی برای حل مشکل کمک بگیرید.

علت نشت آب لوازم خانگی

دلایل و راهکارهای نشت آب از یخچال

یکی از مهم ترین موارد نشت آب لوازم خانگی، یخچال است. اگر آب زیر یخچال جمع می شود، احتمالا لاستیک دور درب فاسد یا پاره شده و مانع از بسته شدن درب به طور کامل می شود. در این صورت چگالش افزایش پیدا کرده و همچنین به دلیل رطوبت بیش از حد در یخچال فریزر، آب اضافی به داخل سینی تخلیه ریخته و از آنجا به بیرون از یخچال و بر روی زمین سرریز می کند. 

انسداد لوله تخلیه هم می تواند موجب نشتی آب از یخچال شود. عوامل دیگری همچون پوسیدگی یا خرابی اواپراتور، خرابی یخ ساز و آبسرد کن، آسیب دیدگی سیستم دیفراست یا قطعات آن خرابی المنت یا هیتر، خرابی ترموفیوز، یخ زدن مسیر خروجی آب و گرفتگی لوله آب، خرابی شیر ورودی آب و آلودگی یا خرابی فیلتر آب هم موجب نشتی یخچال می شوند. کارشناسان تعمیر یخچال سامسونگ در این شرایط قطعات آسیب دیده را تعمیر کرده و در صورت نیاز، با تعویض این اجزا مشکل را برطرف می کنند.

راه حل های رفع مشکل نشتی آب ماشین لباسشویی

در ادامه بررسی دلایل و راهکارهای نشت آب لوازم خانگی، باید در مورد نشت آب از ماشین لباسشویی صحبت کنیم. در بیشتر موارد، این مشکل ناشی از نصب نادرست قطعات مربوط به ورود و خروج آب است. عواملی همچون نشتی، پارگی یا گرفتگی شیلنگ های لباسشویی، هم موجب بروز این مشکل می شوند. همچنین اگر پمپ تخلیه آسیب دیده و درست کار نکند، ممکن است شاهد نشتی لباسشویی باشیم. 

خرابی دریچه ورودی آب هم باعث بیرون ریختن آب از زیر لباسشویی می شود. خرابی لاستیک دور درب یا بیرون آمدن آن، آسیب دیدگی دیگ، کاسه نمد، سوئیچ و بلبرینگ و حتی خرابی جاپودری هم در بروز این مشکل تاثیرگذار هستند. بهتر است به محض مشاهده نشتی آب، با نمایندگی لباسشویی سامسونگ تماس بگیرید و مسئله را به شکل تخصصی برطرف کنید.

نشتی آب از ماشین ظرفشویی

نشت آب لوازم خانگی، شامل نشتی آب از ماشین ظرفشویی هم می شود. معمولا عواملی مثل خرابی پمپ، فاسد شدن واشر لاستیکی دور درب ظرفشویی، خرابی شیر ورودی آب، باز شدن اتصالات محفظه شوینده، از کار افتادن بازوی آبپاش یا اسپری کننده آب، خرابی یا از کار افتادن شناور و سوئیچ شناور، مسدود شدن یا خرابی شیلنگ ها و بست های شیلنگ و انسداد فیلترها موجب نشتی آب از ماشین ظرفشویی می شوند. با برطرف کردن هریک از این موارد، می توان مشکل نشتی آب را نیز حل کرده و به صورت عادی از ماشین ظرفشویی استفاده کرد.

نشتی آب از کولر گازی

کولر گازی یکی دیگر از لوازم خانگی است که ممکن است با مشکل نشت آب روبرو شود. در این صورت باید قطعات مختلفی در آن بررسی شود. اولین مورد فیلتر کولر گازی است. چنانچه این فیلتر خراب یا مسدود شود، عملکرد عادی آن مختل شده و شاهد نشت آب خواهیم بود. اصولاً فیلتر لوازم خانگی باید به صورت دوره ای تعویض شود. این کار باعث بالارفتن طول عمر دستگاه کارکرد صحیح آن می شود. همچنین در کولرگازی پمپی برای خارج کردن آب از دستگاه وجود دارد. چنانچه این پمپ به درستی کار نکند، آب در دستگاه جمع شده و به مرور آن را دچار نشتی می کند.

توصیه ما این است که دستگاه خودرا به صورت دوره ای سرویس کنید تا آلودگی ها از آن خارج شود. کثیف بودن کندانسور کولر گازی که بیرون اختمان قرار داد و کثیف بودن، اجزای داخلی دیگر، می تواند موجب نشت آب کولر گازی شود.

خرابی کدام قطعات موجب نشت آب لوازم خانگی می شود؟

خرابی شلنگ های دستگاه

در تمام لوازم خانگی که آب به ترتیبی در کار کرد آن ها دخیل است، سیستم ورود و خروج آب با شلنگ ها طراحی شده است. به این ترتیب اولی موردی که در بروز ایراد نشت آب بررسی می شود، خرابی شلنگ ها است.چنانچه در هر قسمت از مسیر آب، شلنگی دچار پارگی یا سوراخ شده باشد، باید تعویض شود.

خرابی شیرهای برقی

در برخی لوازم خانگی مثل ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی، شیرهای برقی وجود دارد که به صورت تایمری کار می کنند تا جریان آب را برقرار کنند. اگر این شیرها دچار ایرادی مثل شکستگی یا از تنظیم خارج شدن، شده باشند، نمی توانند آب را کنترل کرده و در نتیجه آب از اطراف آن ها خارج می شود. بسته به میزان آسیب تکنسین های تعمیر لوازم خانگی تصمیم خواهند گرفت که تعنیر مشکل را حل خواهد کرد یا نه.

ایراد در پمپ تخلیه لوازم خانگی

پمپ تخلیه وظیفه مکش آب و خارج کردن آن از دستگاه را برعهده دارد. چنانچهاین قطعه دچار ایراد ود نمی تواند آب را خارج کند. در بهترین حالت آب داخل دستگاه می ماند. این همان مشکلی است که با عنوان عدم تخلیه آب در ماشین های لباسشویی و ظرفشویی شناخته می شود. گاهی ایراد شدیدتر است، مثلاً پمپ تخلیه آسیب دیده و با اینکه تا حدودی آب را خارج می کند، نمی تواند آن را به درون شلنگ ها هدایت کند. در این صورت با مشکل نشت آب لوازم خانگی روبرو خواهیم شد که باید در اسرع وقت حل شود.

کثیف بودن فیلترها

فیلترها در لوازم مختلف جریان ورودی را تصفیه می کنند تا آب یا هوای کثیف وارد دستگاه نشود. چنانچه فیلترها بیش از اندازه کثیف شده باشند و منافذ آن ها قادر به عبور دادن آب نباشد، نمی توانند جریان را به درستی برقرار کرده و در نتیجه موجب نشت آب لوازم خانگی می شود. تنها راه جلوگیری از این ایراد، سرویس های دوره ای است. توجه داشته باشید که فیلترها عمر مشخصی دارند و بالاخره باید تعویض شوند، اما در همان بازه هم باید مراقب تمیز ماندن آن باشید. برای دریافت هر کدام از این خدمات باید از مرکز تعمیرات لوازم خانگی کمک بگیرید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.