جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند؟

آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی، یعنی اینکه دستگاه قادر به انجام هیچ کاری نیست. اما جای نگرانی وجود دارد چرا که رفع چنین ایرادی دشوار نیست. وقتی دستگاه را روشن می کنید، اما می بینید که آبی وارد محفظه نشده و برنامه شستشو آغاز نمی شود، باید با مرکز تعمیرات تماس گرفته و درخواست تکنسین کنید. در این مقاله توضیح خواهیم داد که چنین مشکلی مربوط به کدام بخش ماشین ظرفشویی می شود. برخی را خودتان می توانید چک کنید، اما برخی دیگر، نیاز به عیب یابی تخصصی دارند.

آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

خرابی کدام بخش ماشین ظرفشویی موجب آبگیری نکردن آن می شود؟

شیر آب ورودی دستگاه

اولین مورد در وارد نشدن آب به ظرفشویی، بررسی شیر ورودی است. ببینید که آیا شیر باز و سالم است، یا اینکه دچار ایراد شده. مثلاً شکسته یا جرم گرفته است و مانند سابق قابلیت هدایت آب را ندارد. مورد دیگر، بررسی فشار آب ورودی به ساختمان است. گاهی وقتی فشار آب کم است، دستگاه نمی تواند آب کافی را دریافت کند.

وقتی تعمیر ماشین ظرفشویی را برعهده تکنسین می گذارید، می تواند موارد بیشتری را بررسی کند. برای مثال می تواند سیستم برق را بررسی کند تا ببیند که آیا شیر برقی دستگاه، به کار می افتد یا خیر. پس شاید خود شیر ایراد نداشته باشد، بلکه اتصالات برقی آن در داخل دستگاه به برد اصلی دچار ایراد است و نمی تواند دستورها را دریافت کند.

خرابی شناور ماشین ظرفشویی

شناور قطعه ای است که سطح آب را کنترل می کند. به این ترتیب آب نه بیش از حد و نه کمتر از مقدار لازم برای انتخابی وارد دستگاه می شود. حال اگر با مشکل آبگیری نکردن ظرفشویی مواجه شده اید، شاید شناور در حالت تشخیص بیشینه مانده و نمی گذارد آب وارد دستگاه شود. اگر شناور خراب شده باشد معمولاً می توان آن را تعمیر کرد، اما ممکن است بسته به تشخیص تکنسین تعویض هم لازم باشد.

برای آنکه شناور بتواند آب را قطع و وصل کند، لازم است از برد اصلی دستور بگیرید. این کار توسط میکروسوئیچ شناور انجام می شود. حال اگر این میکرو سوئیچ دچار ایراد شده باشد و نتواند شناور را به درستی هدایت کند، یکی از نتایج، آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی خواهد بود. به این ترتیب دو نوع ایراد برای شناور رخ می دهد، یکی مکانیکی که مربوط به خود قطعه و حرکت آن به منظور باز و بسته کردن ورودی آب است. دیگری ایراد الکترونیکی است که مربوط میکروسوئیچ کنترل کننده شناور می شود.

ایراد در درب ماشین ظرفشویی

لوازم برقی خانگی سال ها است که مجهز به سنسور درب هستند. این موضوع در مورد ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی وجود دارد. وقتی درب به طور کامل بسته نباشد، دستگاه روشن نمی شود. در این صورت ممکن است تصور کنید ایراد از سیستم هدایت آب است، اما ماشین ظرفشویی اصلاً وارد فاز آبگیری نشده است. به این جهت ابتدا مطمئن شوید که آیا درب به درستی بسته می شود یا خیر. شاید ظرفی مانع بسته شدن کامل می شود.

دوم اینکه درب نیز مانند شناور یک میکروسوئیچ دارد که اگر نتواند اطلاعات سنسور را به درستی بخواند، نمی تواند تشخیص دهد که درب بسته شده است. وقتی تکنسین دستگاه را از نظر الکترونیکی بررسی کند، پنل را باز کرده و سیم های میکروسوئیچ را که به آن متصل است جدا می کند تا ببیند اشکالی در آن ها وجود دارد یا خیر.

نشت آب از ماشین ظرفشویی

اگر دلیل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی نشت آب باشد، همان ابتدا مشخص می شود. صدای آب و خیس شدن محوطه اطراف اولین نشانه است. اگر این اشکال رخ داد، بلافاصله دستگاه را خاموش کنید و ببینید که نشتی از کدام قسمت دستگاه است. آیا شلنگ ها آسیب دیده اند یا مشکل دیگری وجود دارد. در هر صورت خاموش نکردن دستگاه، موجب ورود آب به اجزای داخلی و اتصالی آن می شود که بسیار خطرناک برای خود شما و آسیب رسان به دستگاه است.

تعمیر ماشین ظرفشویی

آگاهی از دلایل نشت لوازم خانگی در بسیاری مواقع می تواند مشکل را سریع تر حل کند.

آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی برد

وقتی دستگاه را روشن کرده و برنامه شست و شو را مشخص می کنید، درواقع برد دستگاه اطلاعات را دریافت کرده و آن را از طریق میکروسوئیچ هایی که گفتیم اجرا می کند. به این ترتیب یکی از ایرادات اصلی که منجر به آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی می شود، خرابی برد است که یعنی اصلاً دستگاه شروع به کار نکرده است. درواقع نمی توانیم بگوییم که سیستم آبگیری ایراد دارد، مشکل ریشه ای و از سیستم الکترونیکی است.

تعمیر ماشین ظرفشویی

 هرکدام از ایرادات بالا که در مورد آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی رخ داده باشد، حل آن نیاز به تخصص دارد. شاید برخی از آن ها را خودتان بتوانید تشخیص دهید، اما عملاً برای رفع آن کاری از دست شما بر نمی آید. به این منظور کافی است با مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید و اطلاعات لازم را در اختیار کارشناسان ما قرار دهید. برای تعمیر دستگاه هایی مثل ماشین ظرفشویی، تکنسین به محل شما اعزام خواهد شد و تمام مراحل را در منزل انجام خواهد داد.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.