جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چگونه کامپیوترها را شبکه کنیم؟

شبکه کردن دو کامپیوتر راهی برای تبادل اطلاعات دیجیتالی است. اگر قرار باشد مرتبا به صورت روزانه دیتاهایی را میان دو رایانه جا به جا کنید، بهترین راه حل شبکه کردن سیستم های مورد استفاده است. البته در این بین می توانید از فلش، دی وی دی و یا هاردهای مختلف هم بهره ببرید. اما مسلما سرعت تبادل کمی کاهش پیدا می کند. اگر با نحوه ی اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر آشنا نمی باشید، ادامه ی این مقاله را از دست ندهید.

چگونه کامپیوترها را شبکه کنیم؟

روش های اصلی اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر

برای اینکه بتوانید دو یا چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنید و به راحتی تبادل اطلاعات داشته باشید، سه روش کلی وجود دارد. در هر یک از این روش ها باید مراحل تنظیماتی را به دقت طی کنید. یک ایراد نرم افزاری کوچک به طور کامل پروسه ی شبکه کردن دو کامپیوتر را مختل می کند. نسبت به شرایط شرکت یا محیطی که قرار است دو کامپیوتر را در آن به یکدیگر متصل سازید، یکی از روش های مقاله ی پیش رو را انتخاب کنید.

شبکه کردن دو کامپیوتر با استفاده از کابل 

براساس عقیده ی بسیاری از کارشناسان، پایدارترین و مناسب ترین راه برای شبکه کردن دو کامپیوتر، استفاده از کابل های LAN یا  Ethernet می باشد. برای این منظور مراحل زیر را طی کنید:

  • به عنوان مرحله ی اول اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر، ابتدا باید بخشی تحت عنوان Workgroup را در رایانه ها یکسان کنید. از مسیر Control Panel\All Control Panel Items\System عبور کنید و سپس Change settings را بیابید. حال کافی است نام مورد علاقه خود را برای Workgroup به صورت یکسان در هر دو کامپیوتر وارد نمایید. توجه کنید که باید Computer Name های هر دو کامپیوتر تفاوت داشته باشند و تنها بخش Workgroup یکسان وارد شود. 
  • پس از یکی کردن نام Workgroup در دو سیستم، آن ها را ریستارت کرده و کابل شبکه را وصل کنید.
  • در این مرحله باید آی ‌پی‌های کامپیوترها تنظیم شوند تا پروسه ی شبکه کردن دو کامپیوتر به اتمام برسد. از مسیر Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center وارد کنترل پنل شوید و Network&Sharing را انتخاب کنید. سپس بر روی Local Area Connection کلیک کنید. گزینه Properties را انتخاب کرده و به بخش Internet Protocol Ver4 بروید. 
  • حال بار دیگر Properties را انتخاب کنید. در صفحه ی باز شده IP Address را به دو حالت نسبتا مشابهی تنظیم کنید. برای مثال در کامپیوتر اول IP را 193.169.1.1 و در کامپیوتر دوم  193.169.1.2 وارد کنید. بدین شکل ارتباط میان دو رایانه برقرار خواهد شد.

اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر به صورت بی سیم

برای شبکه کردن دو کامپیوتر به یکدیگر می توانید از تکنولوژی وای فای استفاده کنید. اگر فاصله ی میان دو رایانه زیاد است و یا به هر دلیلی تمایل به استفاده از کابل برای شکل گیری فرآیند شبکه کردن رایانه ها ندارید، محیط شبکه ی میان سیستم های مورد نظر را طبق مراحل زیر با استفاده از وایرلس ایجاد کنید:

  • ابتدا باید به مودم مورد نظر متصل شوید. به قسمت wifi موجود در رایانه ها بروید، نام مودم را بیابید و گزینه Connect را برگزینید. 
  • در اینجا هم مانند روش قبلی شبکه کردن کامپیوترها Workgroup ها را به یک نام مشخص تغییر دهید.
  • سپس از مسیر Control Panel\System and Security\Windows Firewall فایروال سیستم ها را خاموش کنید تا پروسه ی اتصال کامپیوترها با موفقیت به اتمام برسد.

شبکه کردن کامپیوترها با روش Ad-Hoc

اگر از حضور کارت شبکه میان رایانه ها و لپ تاپ های مورد نظر اطمینان دارید، بهترین روش شبکه کردن کامپیوتر برای شما Ad-Hoc است. برای استفاده از این فناوری وارد Control Panel شوید و روی Network and Internet کلیک کنید. حال روی Network and Internet sharing ضربه بزنید و گزینه ی Setup a new connection or network را برگزینید.

در صفحه ی باز شده بر روی Set up a wireless ad hoc ( Computer to Computer ) Network کلیک کنید. در اینجا باید پس از Next کردن تنظیمات در قسمت Network Name یک نام دلخواه برای شبکه وایرلس خود انتخاب کنید و در بخش Security type  حالت WPA2-Personal را انتخاب کنید.

برای امنیت بیشتر می توانید در قسمت Security Key  یک رمز 8 الی 64 رقمی برای شبکه خود برگزینید. جهت کسب راهنمایی های بیشتر با کارشناسان طراحی و اجرای شبکه در مرکز سخت افزار ایران مشورت کنید. 

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.