جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلایل آبی شدن صفحه تلویزیون

آبی شدن صفحه تلویزیون، یکی از ایرادات مربوط به نمایش تصویر است که ممکن است با آن روبرو شویم. از آنجایی که امروزه تلویزیون ساعات زیادی در خانه ها روشن است، اینکه دچار استهلاک شود طبیعی است. اما نباید از کنار این ایراد ساده عبور کنیم. آبی شدن صفحه نمایش اگر به دلایل سخت افزاری شامل خرابی بک لایت، پنل و صفحه نمایش رخ داده باشد، جدی است و بی توجهی به آن هزینه های زیادی در پی خواهد داشت. امروز در این مقاله از هاردور سنتر، قصد داریم در مورد آن صحبت کرده و رایج ترین دلایل آبی شدن تصویر تلویزیون را بررسی کنیم.

دلایل آبی شدن صفحه تلویزیون

چرا صفحه تلویزیون من آبی شده است؟

برای آبی شدن صفحه تلویزیون چند دلیل رایج وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته ایم:

  • مشکلات نرم افزاری: آبی شدن تصویر تلویزیون شما ممکن است به دلیل اشکال نرم افزاری، قدیمی بودن نسخه نرم افزار یا وجود فایل نرم افزاری خراب رخ دهد.
  • مشکلات سخت افزاری: مشکل صفحه آبی می تواند به دلیل خرابی کابل HDMI، خرابی کارت گرافیک، صفحه نمایش شکسته یا مشکل با برد تیکان ایجاد شود.
  • تنظیمات نادرست: تنظیمات رنگ نامناسب یا انتخاب ورودی نادرست می تواند باعث ایجاد رنگ آبی تلویزیون شود.
  • مشکلات سیگنال: صفحه آبی تلویزیون همچنین ممکن است به دلیل وجود سیگنال ضعیف رخ دهد. درواقع وقتی تلویزیون نتواند امواج را به درستی دریافت کند، ممکن است چیزی نمایش نداده و صفحه آبی شود.
  • بالا رفتن بیش از حد دما: اگر تلویزیون شما بیش از حد گرم شود، ممکن است پنل نمایشگر خراب شده و صفحه آبی رنگی نمایش داده شود.
  • به روز رسانی های سیستم عامل: به روز رسانی های سیستم عامل گهگاه منجر به مشکلات سازگاری یا نقص هایی می شود که باعث یکی از نشانه های آن، آبی شدن صفحه تلویزیون است.  

به یاد داشته باشید که اینها تنها تعداد انگشت شماری از دلایل مشکل صفحه آبی تلویزیون هستند. بسته به برند و تنظیم تلویزیون خاص شما، ممکن است فاکتورهای بیشتری دخیل باشند. مهم است که علت اصلی این مشکل را قبل از تلاش برای رفع آن شناسایی کنید تا بتوانید به درستی آن را برطرف کرده و از آسیب احتمالی به تلویزیون خود جلوگیری کنید.

به هم ریختگی رنگ های تلویزیون محدود به آبی شدن آن نیست، اگر صفحه دستگاه شما به رنگ های دیگری هم درآمده باشد، نیاز به بررسی های بیشتر وجود دارد.

آبی شدن تلویزیون به دلایل نرم افزاری

بازنشانی جریان برق تلویزیون

یکی از اولین کارهایی که در صورت آبی شدن صفحه تلویزیون انجام دهید، روشن خاموش کردن آن است. برخی ایرادات با این کار بازنشانی شده و تلویزیون به حالت قبل خود برمی گردد.

برای بازنشانی جریان برق تلویزیون، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا تلویزیون خود را با فشار دادن دکمه پاور روی دستگاه یا کنترل از راه دور خاموش کنید.
  2. دوشاخه برق را جدا کنید و حداقل یک دقیقه صبر کنید.
  3. دکمه پاور تلویزیون خود را حداقل به مدت 15 ثانیه فشار دهید. این به تخلیه انرژی باقی مانده در خازن های تلویزیون کمک می کند.
  4. کابل تلویزیون را دوباره وصل کنید و آن را روشن کنید تا بررسی کنید که آیا مشکل صفحه آبی برطرف شده است یا خیر.

چنانچه مشکل با این کار حل نشد، یعنی مسئله جدی تر است و مشکل موقت نبوده است. به این ترتیب احتمال اشکالات سخت افزاری وجود دارد.

خرابی کابل و آبی شدن صفحه نمایش تی وی

بررسی کابل های HDMI، A/V و آنتن

مورد بعدی بررسی کابل های متصل به تلویزیون است. باید مطمئن شویم که آن ها به درستی کار می کنند یا خیر.

کابل HDMI

اطمینان حاصل کنید که کابل HDMI محکم به دستگاه منبع، مانند گیرنده یا کنسول بازی و همچنین به تلویزیون شما متصل است. کابل شل یا آسیب دیده ممکن است ریشه مشکل آبی شدن صفحه تلویزیون باشد. برای تضمین اتصال محکم، کابل HDMI را جدا کرده و دوباره وصل کنید.

کابل A/V

اگر از HDMI استفاده نمی کنید، احتمالاً تصاویر و صدا را از طریق کابل A/V دریافت می کنید. در این صورت باید این کابل را هم بررسی کنید. این کابل ها از سه سر برای انتقال تصویر و صدا تشکیل شده اند. مطمئن شوید که رنگ درست را به پورت مناسب خود وصل کرده اید. همچنین مطمئن شوید که کابل سالم و بدون زدگی باشد.

آنتن

اگر از آنتن برای دریافت سیگنال ایستگاه های تلویزیونی استفاده می کنید، ببینید آیا آنتن شما به درستی وصل شده و در جهت درست قرار گرفته است. وجود سیگنال ضعیف ممکن است منجر به آبی شدن صفحه تلویزیون شود. گاهی صدای کانال ها شنیده می شود، اما تصویری وجود ندارد یا واضح نیست و به طور کلی همه چیز آبی دیده می شود. برای تقویت سیگنال، سعی کنید آنتن را در جهت یا مکان دیگری حرکت دهید.

بررسی مشکلات نرم افزاری

مشکل آبی شدن صفحه تلویزیون، ممکن است به دلیل تنظیمات رنگی نادرست باشد. برای بررسی این مورد باید از دفترچه راهنمای تلویزیون خود کمک بگیرید و در تنظیمات منوی مربوط به رنگ و نور را پیدا کرده و سپس با تغییر دادن فیلدهای مختلف، سعی کنید مشکل را رفع کنید.  

همچنین گاهی نیاز به ریست فکتوری کردن دستگاه است که این مورد نیز در برندهای مختلف متفاوت است. اگر قصد دارید تلویزیون خود را ریست فکتوری کرده یا سیستم عامل آن را آپدیت کنید، می توانید با ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

آبی شدن صفحه تلویزیون به دلایل سخت افزاری

آبی شدن صفحه تلویزیون: اشکالات رایج سخت افزاری

چنانچه مشکل آبی رنگ شدن تلویزیون به دلایل سخت افزاری رخ داده باشد، باید آن ها را جدی گرفت و در اسرع وقت برای تعمیر آن ها اقدام کرد. برخی از این ایرادات عبارتند از:

خرابی پنل تلویزیون

پنل تلویزیون قطعه مهمی است که تصویر را از کابل ها دریافت کرده و آن را برای نمایش به صفحه نمایش می فرستد. چنانچه ضربه یا آب خوردگی در کار باشد، ممکن است با آبی شدن تصویر مواجه شوید. توجه داشته باشید که نباید در این صورت به استفاده از دستگاه ادامه بدهید، چرا که جریان پیدا کردن برق در پنل خراب، ممکن است مشکل را بیشتر کند.

آسیب در صفحه نمایش

گاهی آبی شدن صفحه تلویزیون به دلیل آسیب مستقیم به صفحه نمایش رخ می دهد. این آسیب ها با نمایش خطوط افقی و عمودی خود را نشان می دهند. در مورد خطوط افقی، مشکل داغ شدن بیش از حد دستگاه است و در مورد خطوط عمودی، به احتمال زیاد فلت است که دچار ایراد شده است. مورد دوم معمولاً با صرف هزینه معقولی حل می شود، اما اگر دمای زیاد به صفحه نمایش آسیب زده باشد تشخیص اینکه امکان تعمیر وجود دارد که خسارات وارد شده جدی و نیازمند تعویض هستند، برعهده تکنسین خواهد بود.

وجود مشکل در بک لایت تلویزیون

بک لایت تلویزیون قطعه ای است وظیفه انتشار یکنواخت نور به صفحه نمایش ار برعهده دارد تا تصویر باکیفت تر و روشن تری نمایش داده شود. چنانچه این قطعه به مشکل بخورد، ممکن است شاهد به هم ریختگی رنگ ها و در برخی مواقع آبی شدن صفحه نمایش باشیم. بدون شک در این صورت نیاز به تعمیر بک لایت تلویزیون داریم. 

تعمیر پیکسل تلویزیون با مشکل آبی شدن تصویر

ایراد در پیکسل های تلویزیون

پیکسل ها نقاط ریزی هستند که تصویر را تشکیل می دهند، چنانچه سیگنال های نور و رنگ به درستی به آن ها نرسد یا اینکه نتوانند به خوبی آن را نمایش دهند، ما معمولاً با تصاویر بی کیفیتی روبرو خواهیم شد که رنگ درستی ندارند. چنانچه پیکسل ها نسوخته باشند و فقط دچار ایراد شده باشند، آبی شدن تصویر تلویزیون یکی از مشکلاتی است که با آن روبرو می شویم. این مشکل در برخی مواقع قابل حل است و می تواند با جایگزین کردن پیکسل ها حل شود.

تعمیر تلویزیون با مشکل آبی شدن تصویر

بار دیگر این مسئله را یادآور می شویم که آبی شدن صفحه تلویزیون به دو صورت رخ می دهد: یکی بدون تصویر و فقط یک صفحه آبی رنگ خالی و دیگری وجود تصویر اما با رنگ آبی در همه المان ها. رفع این مشکل باید هرچه سریعتر انجام شود. به خصوص اگر اشکال سخت افزاری باشد. کهنه شدن ایرادها و ادامه به استفاده از تلویزیون با وجود آن ها، احتمال تعمیر موفقیت آمیز را کم می کند، به خصوص اگر مسئله به پیکسل ها برگردد. به همین دلیل بهتر است در اسرع وقت با ما تماس بگیرید تا کارشناسان شما را در زمینه تعمیر تلویزیون راهنمایی کنند.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.