جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

نحوه نگهداری و استفاده صحیح از لپ تاپ

این روزها لپ تاپ خریدن نیازمند هزینه بالایی است و به همین دلیل استفاده و نگهداری درست از این دستگاه هم اهمیت بیشتری دارد. برای این که بتوانید چند سال بدون ایراد از لپ تاپ خود استفاده کنید، باید با طرز نگهداری و استفاده صحیح از آن آشنایی کامل داشته باشید. بسیاری از کاربران تنها به دلیل استفاده نادرست از سیستم، ناچار به تعمیر یا تعویض آن در مدت کوتاهی پس از خرید می شوند. این در حالی است که تنها با رعایت کردن چند نکته ساده و پیش پا افتاده، می توان عمر لپ تاپ را به میزان قابل توجهی افزایش داد و سالها از آن استفاده کرد. ما امروز برخی از مهم ترین نکات درباره نحوه نگهداری و استفاده صحیح از لپ تاپ را با شما به اشتراک می گذاریم تا استفاده بهتر و حرفه ای تری از این دستگاه داشته باشید.

نحوه نگهداری و استفاده صحیح از لپ تاپ

 نکاتی برای استفاده و نگهداری درست از لپ تاپ

اگر می خواهید درگیر هزینه های تعمیر لپ تاپ نشوید، باید از آن درست استفاده کنید. شاید به نظر کم اهمیت باشد، اما بسیاری از مشکلات لپ تاپ و نوت بوک ناشی از استفاده و نگهداری نادرست است. مثلا استفاده مداوم از لپ تاپ روی پا می تواند باعث افزایش دمای این دستگاه و خرابی قطعات آن به مرور زمان شود. 9 ترفند زیر، نکات جالبی را در مورد استفاده و نگهداری درست از لپ تاپ به شما آموزش می دهند که احتمالا با آنها آشنایی ندارید. اگر این نکات را به درستی رعایت کنید، یا نیاز به تعمیر لپ تاپ نخواهید داشت و یا پس از چند سال استفاده، لپ تاپ شما دچار ایرادات رایج می شود.

 • لپ تاپ را به دمای محیط برسانید

یکی از عوامل خرابی لپ تاپ، سرد و گرم کردن آن است. مثلا وقتی لپ تاپ به مدت زیاد داخل ماشین یا در معرض نور آفتاب بوده و ناگهان آن را به یک محیط خنک می برید، بهتر است سیستم را تا چند دقیقه روشن نکنید. در این حالت دمای دستگاه بالاست و روشن کردن آن موجب افزایش بیشتر حرارت می شود. صبر کنید دمای لپ تاپ با دمای محیط تطبیق پیدا کند و بعد آن را روشن کنید. رعایت همین نکته ساده می توانید عمر باتری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 • لپ تاپ را به صورت نرم افزاری خاموش کنید

اگر عادت دارید که لپ تاپ را با دکمه پاور خاموش کنید، هرچه زودتر این عادت را ترک کنید. وقتی لپ تاپ به صورت نرم افزاری خاموش می شود، سیستم عامل تمام برنامه ها را می بندد و هارد و رم از کار می افتند. اما موقع خاموش کردن سیستم با دکمه پاور چنین اتفاقی نمی افتد و این آسیب زننده است. بنابراین برای نگهداری و استفاده درست از لپ تاپ، آن را به جز در شرایط ضروری، به صورت نرم افزاری خاموش کنید.

 • اگر چند ساعتی قصد استفاده از لپ تاپ را ندارید، آن را خاموش کنید.

نکته ی دیگری که برای نگهداری از لپ تاپ حائز اهمیت است، خاموش کردن آن است. متاسفانه بسیاری از کاربران عادی توجهی به این مسئله نداشته و ساعت های زیادی بعد نرم افزاری لپ تاپ را به حالت Sleep و وضعیت استندبای منتقل می کنند. حالت استندبای اگر مدت زیادی طول بکشد، باعث مصرف بی رویه ی انرژی باتری لپ تاپ شده و حتی ممکن است کارایی رم را از بین ببرد.

 • لپ تاپ را روی پا نگذارید

بسیاری از کاربران عادت دارند که هنگام استفاده از لپ تاپ، آن را روی پایشان می گذارند. این کار هم باعث بالا رفتن دمای لپ تاپ می شود و هم در طولانی مدت، به ستون فقرات شما آسیب می زند. پس هم برای استفاده و نگهداری درست از لپ تاپ و هم برای مراقبت از خودتان بهتر است که آن را روی پایتان نگذارید.

برای آشنایی با پورت های مختلف لپ تاپ کلیک کنید.

 • از موس جدا استفاده کنید

تمام لپ تاپ ها تاچ پد دارند و امکانات و قابلیت های این قطعه مدام در حال افزایش است. اما برای این که تاچ پد آسیب نبیند بهتر است زیاد از آن استفاده نکنید. به خصوص اگر اهل بازی هستید بهتر است برای استفاده و نگهداری درست از لپ تاپ خود از موس و حتی کیبورد مجزا استفاده کنید.

 • از میز لپ تاپ استفاده کنید

بهترین جا برای استفاده از لپ تاپ، روی میز است. اگر لپ تاپ روی میز باشد، هم کار کردن با آن راحت تر است و هم پرز و گرد و خاک وارد آن نمی شود. سطح زیری لپ تاپ در این شرایط کاملا صاف است و مانع از افزایش دمای قطعات می شود.

 • فن مجزا را فراموش نکنید

خنک کردن لپ تاپ یکی از مباحث اصلی فرآیند نگهداری از لپ تاپ است. برای این منظور بهترین راه استفاده از کول پد است. بالا رفتن بیش از اندازه ی لپ تاپ در اثر انجام پردازش های بسیار سنگین و یا خرابی فن سیستم به اختلالات جدی باتری لپ تاپ ختم می شود. کول پد می تواند همکار فن لپ تاپ باشد و کارایی باتری و اجزای سخت افزاری مهمی چون CPU را حفظ کند.

 • لپ تاپ را در حالت خاموش شارژ کنید

اقدام دیگری که کمک زیادی به استفاده و نگهداری درست از لپ تاپ ، شارژ کردن دستگاه در حالت خاموش است. وقتی سیستم روشن است و آن را شارژ می کنید، شارژر هم باتری را شارژ می کند و هم لپ تاپ را روشن نگه میدارد. این مسئله به مرور زمان قدرت باتری را کاهش داده و موجب خرابی شارژر هم می شود.

 • مراقب مواد غذایی و مایعات باشید!

تا جایی که می توانید، مایعات را از لپ تاپ دور کنید. ایرادی ندارد اگر هنگام کار با لپ تاپ غذا بخورید یا نوشیدنی بنوشید. اما باید مراقب باشید که مواد غذایی یا مایعات وارد کیبورد یا دیگر بخش های لپ تاپ نشوند. یک بی احتیاطی کوچک ممکن است باعث ریختن آب و نفوذ رطوبت به قطعات داخلی دستگاه شود. در این صورت باید منتظر خرابی قطعاتی مثل مادربرد، کارت گرافیک، کیبورد و … باشید.

 • از مشکلات کوچک لپ تاپ چشم پوشی نکنید

گاهی مواقع کاربران به تغییرات وایرادات کوچکی دستگاه های خود توجه نمی کنند و به مرور زمان این ایرادات به مشکلات فنی بزرگتری در لپ تاپ تبدیل می شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم در صورت شنیدن صدای غیرطبیعی، مشکلات نرم افزاری کوچک و نشانه هایی که تا به حا وجود نداشتند، بررسی کاملی انجام دهید. به این ترتیب می توانید هزینه های احتمالی تعمیر مک بوک و لپ تاپ های خود را تا حد زیادی کاهش دهید و عمر دستگاه نیز بالاتر خواهد رفت.

 • لپ تاپ را تمیز کنید

تمیز کردن لپ تاپ یکی از اقدامات مهم و ضروری است که اگر درست انجام شود، عمر این دستگاه را چند برابر می کند. بخش های مختلف لپ تاپ اعم از منافذ هوا، فن، کیبورد، نمایشگر و … همیشه در معرض انواع آلودگی هستند. اگر این آلودگی ها به موقع از بین نروند، احتمال آسیب دیدگی قطعات و کار نکردن سیستم بالاست. برای تمیز کردن لپ تاپ، از مواد شیمیایی یا ابزار زبر و تیز استفاده نکنید. با استفاده از محلول آب و الکل و یک دستمال نرم و چند گوش پاک کن، می توانید بخش های مختلف لپ تاپ را به راحتی تمیز و ضدعفونی کنید. این کار یکی از بهترین ترفندهای استفاده و نگهداری درست از لپ تاپ است و به شما کمک می کند که مدت زمان بیشتری از دستگاه استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن لپ تاپ

چطور لپ تاپ را تمیز کنیم که آسیب نبیند؟

لپ تاپ باید به طور منظم تمیز شود تا بخش های مختلف آن از جمله فن و … بر اثر انباشت گرد و خاک از کار نیفتند. بخش های بیرونی این دستگاه باید با استفاده از پارچه های نرم و بدون رطوبت تمیز شوند. به هیچ عنوان نباید رطوبت وارد نمایشگر شود و هنگام باز کردن اجزای داخلی هم باید از ابزار و تجهیزات مخصوص استفاده شود. برای ضدعفونی کردن لپ تاپ خود به ترتیب زیر عمل کنید تا آسیب نبیند:

 • تمیز کردن بخش بیرونی لپ تاپ

اولین بخش لپ تاپ که باید تمیز شود، بخش بیرونی یا بدنه است. بدنه دستگاه شما به نوعی معرف این است که چطور از لپ تاپ نگهداری کرده اید و باید همیشه تمیز باشد. به هیچ وجه از شوینده های شیمیایی یا پارچه های زبر برای این منظور استفاده نکنید. بهتر است مقداری محلول پاک کننده (آب و الکل) را روی دستمال نرم بپاشید و پارچه را روی بدنه بکشید.

 • پاکسازی منافذ هوای لپ تاپ

بعد از تمیز کردن بدنه، باید منافذ هوا را به خوبی خاکروبی کنید. این بخش ها تقریبا همیشه پر از گرد و خاک و احیانا پرز و مو هستند و باید به صورت منظم تمیز شوند. انباشته شدن خاک در منافذ هوا، فن و دیگر قطعات را آلوده کرده و عملکرد آن ها را مختل می نماید. اسپری هوای فشرده و سشوار به شما کمک می کنند که این منافذ را به بهترین شکل پاکسازی کنید.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: دلیل خاموش نشدن لپ تاپ

 • پاکسازی و گردگیری نمایشگر

پیش از تمیز کردن نمایشگر لپ تاپ، دستگاه را خاموش کنید. سپس با یک پارچه نرم و بدون پرز، سطح lcd را به خوبی تمیز کنید. توجه داشته باشید که نباید مایع یا محلول پاک کننده را روی نمایشگر بپاشید چون در این صورت، رطوبت به داخل ال سی دی نفوذ کرده و موجب خرابی این بخش می شود. تعمیر و تعویض ال سی دی لپ تاپ هم هزینه بالایی دارد و بهتر است تا حد امکان از آن جلوگیری کنید.

 • تمیز کردن کیبورد لپ تاپ

کیبورد یکی از آلوده ترین بخش های لپ تاپ است و به خصوص اگر افراد مختلف از این دستگاه استفاده میکنند، حتما باید صفحه کلید مرتبا تمیز شود. برای تمیز کردن لابلای کلیدها، بهترین روش استفاده از اسپری هواست. اما سطح کلیدها را باید با محلولهای تمیز کننده ضدعفونی کنید تا آلودگی آنها کاملا از بین برود. محلول یا الکل را روی پنبه یا پارچه اسپری کرده و آن را روی کلیدها بکشید. به این ترتیب کیبورد تمیز می شود و می توانید با اطمینان خاطر از آن استفاده کنید.

طرز نگهداری از لپ تاپ

طرز نگهداری و استفاده صحیح از باطری (باتری) لپ تاپ

باطری لپ تاپ یکی از قطعات ضروری برای کاربران محسوب شده و طرز صحیح استفاده و نگهداری آن ارتباط مستقیم با طول عمر این قطعه مصرفی دارد. در اینجا نکات مهمی جهت افزایش زمان شارژ و در نتیجه عمر باطری لپ تاپ شما ذکر می شود که با رعایت آن می توانید مدت زمان بیشتری از باطری خود استفاده فرمایید:

 1. در صورت استفاده از باطری لپ تاپ خود برای بار اول, در صورت داشتن شارژ اجازه دهید لپ تاپ با باطری کار کرده تا شارژ آن تمام شود. آداپتور لپ تاپ را وصل کرده و اجازه دهید باطری به مدت 8 ساعت به حالت شارژ بماند. بعد از آن می توانید از باطری استفاده نمایید.
 2. هرگز اجازه ندهید که باطری لپ تاپ به طور کامل تخلیه شود و به 0 درصد برسد زیرا این مسئله می تواند به طول عمر و زمان شارژ دهی آن لطمه بزند.
 3. در صورت در دست بودن برق شهری از آداپتور خود استفاده کرده و از باطری استفاده نکنید. زیرا توجه داشته باشید که هر بار استفاده از باطری لپ تاپ از طول عمر آن می کاهد.
 4. در صورت استفاده نکردن از باطری لپ تاپ خود برای مدت زمان طولانی احتیاجی به جدا کردن آن از لپ تاپ نیست ولی اگر تمایل دارید که باطری را از لپ تاپ جدا کنید حتما اجازه دهید که باطری تا 50 درصد شارژ شده و بعد آن را در مکانی به دور از رطوبت و خنک نگهداری کنید و حداقل دو بار درماه آن را شارژ و دشارژ فرمایید.
 5. در هنگام استفاده از باطری لپ تاپ فراموش نکنید که تنظیمات انرژی را در سیستم عامل به روی حداقل استفاده از انرژی قراردهید. این کار را می توانید در قسمت Control Panel در بخش Power Options انجام دهید.
 6. برای صرفه جویی در مصرف انرژی و مدت زمان شارژ بیشتر می توانید نور صفحه نمایش لپ تاپ خود را کمتر نمایید و در صورت استفاده نکردن از سیستم وایرلس و بلوتوث آن را خاموش کنید.
 7. در زمان استفاده از باطری برای صرفه جویی در مصرف انرژی از وسایلی مثل هارد اکسترنال و موس و دیگر ابزاری که به پورت USB وصل می شوند استفاده نکنید. زیرا آنها برق مصرفی خود را از لپ تاپ تامین میکنند و در نتیجه مدت شارژر دهی باطری را کاهش می دهند.
 8. هرگز لپ تاپ و یا باطری لپ تاپ خود را در مکان های بسیار گرم قرار ندهید.
استفاده صحیح از باتری لپ تاپ

ضمانت خدمات در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ

نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مجموعه ای منسجم است که با حضور کارشناسان نرم افزار و سخت افزار، ارائه دهنده ی انواع خدمات تخصصی در زمینه تعمیرات این دستگاه به کاربران می باشد. متخصصین این مرکز، پس از بررسی همه جانبه ی لپ تاپ مورد نظر و تشخیص مشکل، اقدام به تعمیر آن با استفاده از تجهیزات و برنامه های پیشرفته می نمایند.

لازم به ذکر است که در این مرکز برای هرچه تخصصی تر شدن سطح کیفی تعمیرات لپ تاپ از جدیدترین و کاربردی ترین متد های روز دنیا استفاده می شود. به این ترتیب شما عزیزان می توانید از ترمیم تخصصی محصول خود در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مرکز سخت افزار ایران اطمینان کامل داشته باشید. گفتنی است فعالیت های تعمیرگاه مجاز لپ تاپ محدود به یک برند خاص نبوده و انواع لپ تاپ های اچ پی، ایسوس، ایسر، لنوو، توشیبا، سونی، اپل و … را شامل می شود.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.