جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا شبکه های HD صدا و سیما تصویر ندارند؟

صدا و سیما چند سالی است شروع به بالا بردن کیفیت شبکه های تلویزیونی کرده است. این کانال ها به شبکه های HD معروف هستند. البته مدتی است یک شبکه به نام فراتر ایجاد شده که کیفیت بالاتر از HD یا 4K را ارائه می دهد. اگر با مشکل تصویر نداشتن شبکه های HD رو به رو هستید، در ادامه این مقاله به راه های حل این مشکل می پردازیم.

عدم وجود تصویر در شبکه های HD

بررسی دلایل تصویر نداشتن شبکه های HD

عدم پشتیبانی تلویزیون از فرمت جدید

در حال حاضر صدا و سیما از آخرین نسل تلویزیون دیجیتال یعنی DVB-T2 استفاده می کند. فرمت این نسل به صورت HEVC x265 است. یکی از علل عدم وجود تصویر در شبکه های HD، پشتیبانی نکردن تلویزیون یا گیرنده دیجیتال از این فرمت است. قبل از هر اقدامی به دفترچه راهنما یا سایت های اینترنتی مراجعه کنید و بررسی کنید تلویزیون شما از این فرمت پشتیبانی می کند یا نه. 

معمولا تلویزیون هایی که قبل از 2017 تولید شده اند، این قابلیت را ندارند.

کانال یابی اشتباه

اگر مطمئن شدید که تلویزیون شما از نسل جدید پشتیبانی می کند، کانال یابی مجدد انجام دهید. بعد از انجام آن سیگنال هر شبکه ای که در محل زندگی شما موجود باشد، توسط تلویزیون یا دستگاه دیجیتال شما دریافت می شود.

پیشنهاد هاردور سنتر: نصب و راه اندازی تلویزیون سونی

استفاده از کابل و آنتن نامناسب

اگر تلویزیون شما بعد ازکانال یابی، در صدا و تصویر مشکل داشت، کابل و آنتن را بررسی کنید. اگر روکش کابل پوسیده یا خم شده، حتما آن را تعویض کنید. این موضوع درباره آنتن هم صدق می کند. اگر آنتن شما قدیمی شده یا آسیب دیدگی دارد، از آنتن جدید و قوی تر استفاده کنید. همچنین تا حد امکان از آنتن های هوایی به جای آنتن های داخل ساختمان استفاده کنید.

آپدیت نبودن نرم افزار

یکی دیگر از راه های حل کردن مشکل تصویر نداشتن شبکه های HD به روزکردن سیستم عامل تلویزیون است. این اقدام در برخی از برندهای تلویزیون امکان پذیر است. البته در این مورد پیشنهاد ما این است که تکنسین این کار را انجام دهد. زیرا به هر دلیلی ممکن است به روزرسانی ناقص انجام شود و باعث شود نتوانید از تلویزیون استفاده کنید. با این وجود می توانید با دیدن آموزش آپدیت تلویزیون این کار را در خانه انجام دهید.

چرا شبکه های HD تصویر ندارند؟

ایراد سخت افزاری

یکی دیگر از دلایل عدم وجود تصویر در شبکه های HD ، خرابی در برد تیکان دستگاه است. البته این مشکل سخت افزاری تنها برای شبکه های اچ دی نیست. اگر در تمام شبکه ها صدا دارید اما تصویر ندارید می تواند ایراد از برد تیکان باشد.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: دلیل به هم ریختن رنگ تلویزیون چیست؟

نکات تکمیلی تصویر نداشتن شبکه های HD

در این مقاله به دلایل و راه های حل مشکل تصویر نداشتن شبکه های HD پرداختیم. در نهایت اگر هیچ کدام از این مراحل کارکرد نبود، طبیعتا باید یک تلویزیون دیگر خریداری کنید تا قابلیت پخش شبکه های HD و پشتیبانی از DVB-T2 را داشته باشد. اگر نمی خواهید هزینه زیادی انجام دهید، خرید دستگاه گیرنده دیجیتال به صورت جداگانه به صرفه تر است. بعد از خرید با کابل HDMI دستگاه را به تلویزیون متصل کنید.

همچنین اگر اتصال اینترنت پایداری دارید، می توانید از اندروید باکس برای دریافت شبکه های تلویزیونی استفاده کنید. در این دستگاه می توان اپلیکیشن های مختلف از جمله برنامه دریافت شبکه های تلویزیونی را نصب و استفاده کرد. نصب و راه اندازی اندروید باکس توسط تکنسین های تعمیر تلویزیون مرکز سخت افزار ایران انجام می شود.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.