جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی از مواردی که کاربران ماشین های لباسشویی را به مراکز تعمیرات تخصصی این دستگاه ها می کشاند، تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی است. تخلیه نشدن آب مشکلی رایج در بین مدل ها و برند های مختلف است و بسیار دردسرساز است. جمع شدن آب در ماشین لباسشویی را می توان به دلایل مختلفی مربوط دانست. در واقع مشکلات و خرابی های متفاوتی در دستگاه می تواند موجب جمع شدن آب و عدم تخلیه آن از ماشین لباسشویی شود. در نتیجه باید با توجه به علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی، برای رفع آن از مراکز تعمیراتی این دستگاه ها کمک گرفت. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر است که انواع خدمات تعمیرات لباسشویی مانند تعمیر موتور لباسشویی و سایر قطعات را انجام می دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا علت بروز این مشکل در ماشین های لباسشویی را بررسی کنیم.

تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

چرا ماشین لباسشویی آب را تخلیه نمی کند؟

در بسیاری از مواقع در زمان استفاده از لباسشویی دستگاه به صورت ناگهانی حین کار متوقف شده و آب درون آن جمع می شود. گاهی هم کار شست و شوی لباس ها تمام شده ولی در پایان کار آب ماشین لباسشویی تخلیه نمی شود. بسته به حالتی که در دستگاه مشاهده می شود، می توان دلایل مختلفی را برای جمع شدن آب در ماشین لباسشویی در نظر گرفت. تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می تواند به دلایل زیر باشد:

  • بروز مشکل در فیلتر پمپ تخلیه و مسدود شدن آن
  • انسداد شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی
  • بروز مشکل در پمپ تخلیه آب دستگاه
  • مسیر خروجی آب زیر دیگ لباسشویی مسدود شده است
  • بروز مشکل در برد و خرابی این قطعه در دستگاه
  • بروز مشکل در شیر برقی یا تایمر ماشین لباسشویی
  • استفاده بیش از حد از ماده شوینده
  • خرابی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

بروز مشکل در فیلتر پمپ تخلیه و مسدود شدن آن

اولین و مهم ترین دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی، مربوط به مشکلات فیلتر پمپ است. در ماشین های لباسشویی در قسمت پایینی دستگاه، یک فیلتر تعبیه شده است. این فیلتر در مسیر خروج آب لباسشویی از طریق پمپ تخلیه قرار گرفته تا مسیر پرز ها، مو و اشیای موجود در لباس ها را مسدود کرده و مانع ورود آن ها به پمپ شود. گاهی اوقات بعد از گذشت مدت زمانی این فیلتر مسدود می شود. در نتیجه مسدود شدن این فیلتر، پمپ دیگر نمی تواند آب درون دیگ لباسشویی را تخلیه کند و آب در آن جمع می شود. در نتیجه برای رفع مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی باید این فیلتر را خارج و آن را تمیز کرد.

انسداد شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

یک بخش مهم دیگر در انتقال و تخلیه آب ماشین لباسشویی، شلنگ تخلیه این دستگاه ها است. این شلنگ که در مسیر تخلیه فاضلاب در پشت ماشین لباسشویی وصل می شود، در صورت مسدود شدن و گرفتگی می تواند موجب جمع شدن آب در ماشین لباسشویی و عدم تخلیه آن شود. در نتیجه باید ابتدا شلنگ را باز کرد و با بررسی قسمت اتصال آن در صورت هر گونه گرفتگی و انسداد، آن را برطرف کرد. از طرفی طول شلنگ تخلیه مطرح می شود. اگر این شلنگ طولی بیش از 7 تا 8 متر داشته باشد، همین امر می تواند موجب تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی شود. تا خوردگی شلنگ هم می تواند موجب بروز مشکل در تخلیه آب دستگاه شود.

بروز مشکل در پمپ تخلیه آب دستگاه

یکی از مهم ترین قطعات در ماشین لباسشویی، پمپ تخلیه است. این قطعه نقش اصلی را در انتقال آب ماشین لباسشویی دارد. خرابی پمپ می تواند مهم ترین دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باشد. در صورت ورود اشیا و پرز های لباس به پمپ، این قطعه ممکن است خراب شود. در نتیجه برای رفع مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی باید پمپ دستگاه توسط تکنسین مربوطه بررسی و عیب یابی شود. گاهی اوقات تنها گرفتگی پمپ موجب بروز مشکل شده که با تمیز کردن فیلتر و سپس تمیز کردن پروانه های پمپ می توان مشکل را برطرف کرد. اما اگر پمپ آسیب دیده باشد، در بسیاری از مواقع باید آن را تعویض و از یک پمپ نو و سالم استفاده کرد. در مدل های قدیمی تر لباسشویی نیز پارگی و پوسیدگی تسمه پمپ می تواند دلیل عدم تخلیه آب درون دستگاه باشد. در نتیجه با تعویض این تسمه می توان مشکل ایجاد شده را برطرف کرد.

تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

مسیر خروجی آب زیر دیگ لباسشویی مسدود شده است

در لباسشویی ها زیر دیگ ماشین لباسشویی یک مسیر برای خروج آب تعبیه شده است. گاهی تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی مربوط به مسدود شدن همین مسیر خروجی آب است. در اثر جمع شدن اجزای خارجی یا مواردی مانند تکه ای از لباس در این بخش، آب دیگر قادر به خروج از ماشین لباسشویی نیست. برای این که بتوان این انسداد مسیر خروجی آب را برطرف کرد، حتما باید از یک تعمیرکار با تجربه و ماهر ماشین لباسشویی کمک گرفت تا با بررسی دستگاه، این مشکل را برطرف کند.

تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی به دلیل خرابی برد و تایمر

مانند هر وسیله برقی دیگری در ماشین لباسشویی نیز یکی از قطعات مهم برد دستگاه است. برد در ماشین لباسشویی هم نقش مرکزی را ایفا می کند و خرابی و بروز مشکل در این قطعه می تواند اختلالات متعددی در عملکرد دستگاه ایجاد کند. یکی از این موارد، تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی است که در صورت خرابی برد یا تایمر دستگاه ایجاد می شود. در صورت تشخیص تعمیرکار مبنی بر این که جمع شدن آب در ماشین لباسشویی به مشکلات برد و تایمر مربوط می شود، باید با تعمیر برد ماشین لباسشویی یا تایمر آن، مشکل را برطرف کرد.

استفاده بیش از حد از ماده شوینده

گاهی اوقات جمع شدن آب در ماشین لباسشویی به دلیل استفاده بیش از حد معمول از ماده شوینده است. با استفاده زیاد از حد از ماده شوینده، کف بسیار زیادی در ماشین لباسشویی ایجاد شده و جمع شدن این همه کف در دیگ ماشین لباسشویی، در عملکرد آن اختلال ایجاد می کند. یکی از مواردی که این کف روی آن اثر می گذارد، تاثیر روی پنل ماشین لباسشویی است. در نتیجه آن پنل نمی تواند مراحل کار شست و شو را به درستی انجام دهد. به همین ترتیب مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بروز خواهد کرد. بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکل حتما باید از میزان مشخص و استاندارد ماده شوینده استفاده کرد.

خرابی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

در نهایت آخرین علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی، مربوط به میکروسوئیچ این دستگاه است. در برخی مواقع درب ماشین لباسشویی به خوبی بسته نمی شود و به همین دلیل هم دستور تخلیه آب دستگاه صادر نمی شود. خرابی میکروسوئیچ می تواند این مشکل را به وجود آورد. در صورتی که به دلیل خرابی میکروسوئیچ و بسته نشدن درب ماشین لباسشویی، آب در دستگاه جمع شده باشد، برای رفع مشکل ایجاد شده باید این قطعه را تعویض کرد.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.