جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا پرینترم سیاه چاپ می‌کند؟

سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت یک مشکل آزار دهنده است که شما هم ممکن است با آن روبرو شده باشید. به ویژه اگر پرینت دارای عکس و نمودار هم باشد، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند. سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت در هر دو نوع پرینترهای جوهر افشان و لیزری ممکن است اتفاق بیفتد. چاپ سیاه پرینت می تواند دلایل زیادی داشته باشد و در صورت بروز باید عیب یابی شود. به عبارت دیگر، خرابی قطعات مختلف ممکن است موجب سیاه شدن کاغذ پرینت شود که در این مطلب به دلیل های مختلف آن می پردازیم. توصیه میشود مقاله تعمیر پرینتر را مطالعه کنید.

سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت

فهرست مطالب

بررسی دلایل سیاه چاپ کردن پرینتر

مشکل در کاغذها

ممکن است سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت تنها به دلیل ایراد در کاغذها باشد. پس به عنوان اولین قدم بهتر است برگه را بررسی کنید تا مطمئن شوید مشکلی در کاغذها وجود ندارد. همچنین مطمئن شوید کاغذها و پرینتر نیز با هم سازگار هستند.

ایراد در کارتریج

با مشاهده سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت اولین مواردی که باید بررسی شود، کارتریج است که احتمال دارد نیاز به شارژ یا تعمیر و تعویض داشته باشد. تعمیر کارتریج باید خیلی با دقت انجام شود، زیرا این قطعه در پرینتر بسیار حساس است. شما اگر با پرینتر و تعمیر آن آشنایی کامل ندارید، توصیه می کنیم این کار را به تعمیرکار متخصص بسپارید.

سرریز شدن سطل ضایعات کارتریج

وظیفه کارتریج فراهم کردن رنگ پرینتر است. کارتریج دارای دو مخزن اصلی و مخزن ضایعات یا فرعی است. در زمان چاپ، مخزن اصلی خالی شده و وارد مخزن یا سطل ضایعات می شود. اگر سطل ضایعات پر شود ممکن است موجب سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت شود. در چنین شرایطی باید مخزن ضایعات را تخلیه نمایید. برای شارژ کارتریج خود با ما تماس بگیرید.

نکته: یادتان باشد که فرآیند شارژ کارتریج را همیشه با دقت انجام دهید چون اگر این کار با دقت انجام نشود، ممکن است در فرآیند چاپ اثر بگذارد و مشکلاتی را برای پرینت شما ایجاد نماید. همچنین در صورت دقت نکردن در فرآیند شارژ ممکن است برای پرینتر شما مشکل هایی ایجاد شود که حتی نیاز به تعویض قطعه پیدا کنید.

خراب شدن واشرها

سیاه شدن کاغذ هنگام چاپ می تواند نتیجه خرابی واشرهای سر سیلندر در چاپگر باشد. خرابی واشرها موجب بی کیفیت شدن چاپ یا سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت می گردد.

وجود خطوط سیاه در دو طرف صفحه

گاهی شاهد سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت به صورت خطوط سیاه در دو طرف صفحه هستیم. در این صورت احتمالا غلتک کثیف است و موجب سیاه شدن برگه پرینت در دو طرف صفحه می شود. باید توضیح دهیم که وظیفه غلتک و کمر بند انتقال در دستگاه پرینتر، انتقال کاغذ به پرینتر است.  برای تمیز کردن غلتک و کمر بند انتقال باید مراحل زیر را انجام دهیم.

 • دستکش پلاستیکی بپوشید.
 • روی یک پارچه که بدون پرز باشد، الکل ایزوپروپیل بریزید.
 • غلتک های پلاستیکی که به راحتی برداشته می شوند را بردارید و با پارچه ای که با الکل ایزوپروپیل آغشته کرده اید به همراه یک برس کوچک تمیز کنید.
 • اگر دیدید که ذرات تونر در پرینتر وجود دارند، آن ها را با جاروبرقی تمیز نمایید.
 • سپس با یک پارچه تمیز و بدون پرز، کمربند انتقال را نیز تمیز کنید.

اگر با وجود تمیز کردن غلتک و کمربند انتقال باز هم مشکل وجود داشت، شاید مجبور به تعویض آن ها شوید.

به هم ریختگی در تراکم رنگ

وجود اشتباه در تراکم رنگ پرینتر، یکی دیگر از دلیل های مهم سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت است. در واقع اگر تراکم رنگ چاپگر به صورت بسیار تیره تنظیم شده باشد، کاغذ پرینت سیاه خواهد شد. برای تنظیم تراکم رنگ پرینتر می توانید آن را به صورت دستی تنظیم کنید. همچنین این امکان برای شما وجود دارد که چاپگر را روی تراکم خودکار تنظیم نمایید.

وجود ایراد در تونر و درام چاپگر

تونر هم می تواند باعث سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت شود. لازم به توضیح است به پودری که برای بهبود کیفیت خروجی چاپ به کار می رود، تونر می گویند. علاوه بر این، اختلال در درام هم که تصویر را از روی دستگاه به کاغذ منتقل می کند، ممکن است موجب سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت شود.

در مورد درام باید گفت که اختلال در آن ممکن است موجب شود که جوهر به خوبی روی کاغذ پخش نشود و در نتیجه باعث سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت شود.

البته وجود گرد و غبار روی درام هم می تواند باعث چاپ ناقص یا عدم چاپ شود.

کثیف بودن هد

کثیف بودن هد هم از جمله مواردی است که باعث سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت می شود. باید بگوییم با مشاهده سیاه شدن برگه هنگام پرینت، بهتر است بررسی هد را در اولین اقدام های خود انجام دهید.

اختلال در فیوزر

کار فیوزر، ذوب کردن تونر است تا بتواند روی کاغذ بچسبد. اگر اختلالی در عملکردش ایجاد شود موجب سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت می شود. اگر فیوزر مشکلی داشته باشد، ممکن است نیاز به تعویض آن پیدا کنید.

تنظیمات پرینتر

گاهی دلیل سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت تنها با تنظیمات مرتبط است و شما با تنظیمات می توانید نحوه چاپ را اصلاح نمایید. برای مثال ممکن است با تنظیم میزان نور و نیز کیفیت رنگ دستگاه، مشکل سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت را رفع نمایید. تنظیمات برندهای مختلف پرینتر با هم فرق دارد و برای بررسی نحوه تنظیمات برند پرینترتان باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

این مقاله را از قلم نیندازید : آنچه درباره تعمیر پرینتر نمی دانید!

نحوه تمیز کردن قطعات

اگر برای رفع مشکل سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت نیاز به تمیز کردن قطعات داشتید، یادتان باشد که همه مراحل تمیز کردن پرینتر و قطعات آن را با دستکش پلاستیکی انجام دهید، زیرا ممکن است چربی دست یا پرز دستکش  غیر پلاستیکی باعث بدتر شدن مشکل پرینتر شود. مراحل زیر را به ترتیب زیر انجام دهید.

 • پرینتر را از برق جدا کنید.
 • دستکش بپوشید و محفظه دستگاه را باز نمایید.
 • پرینتر و هد را تمیز کنید.
 • کارتریج را شسته و خشک کنید.
 • بعد از این که کارتریج کاملا خشک شد، آن را در سر جایش بگذارید.
 • برق دستگاه را وصل کنید.
 • چاپگر آماده پرینت خواهد بود.
5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.