جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

راهنمای خرید کولر گازی ، همه چیز درمورد خرید کولر گازی

وقتی که از گرمای طاقت فرسای روزهای داغ تابستان به خانه پناه می‌بریم، تنها یک چیز است که می تواند حال ما را جا بیاورد که آن هم کولر گازی است. از آن جایی که کولر گازی نسبت به کولر آبی از مزایای متعددی شامل: امکان مدیریت کنترل دمای محیط، خنک کردن تمام فضا به صورت یکنواخت در مدت زمانی کوتاه و … برخوردار است، اکثر مردم ترجیح می‌دهند به جای کولر آبی، یک اسپلیت داشته باشند.

اما ای کاش انتخاب و خرید کولر گازی آسان بود. درواقع تنوع بالای کولرهای گازی و آپشن‌های مختلفی که در اختیار کاربر قرار می‌دهند، انتخاب و خرید این دستگاه را خیلی سخت کرده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که با ارائه مطلبی در خصوص راهنمای خرید کولر گازی ، انتخاب و خرید این دستگاه را برای شما آسان کنیم. بنابراین اگر دوست دارید بدانید که هنگام خرید کولر گازی باید به چه نکاتی توجه کنید و براساس چه مواردی یک انتخاب درست داشته باشید، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

راهنمای خرید کولر گازی ، همه چیز درمورد خرید کولر

راهنمای خرید بهترین نوع کولر گازی

کولر گازی دارای انواع متعددی می‌باشد اما سه نوع از مدل‌های کولر گازی که جزء پر استفاده ترین انواع کولر گازی در مصارف خانگی و اداری به شمار می‌روند شامل: کولر گازی اسپلیت، کولر گازی پنجره‌ای و کولر گازی ایستاده می‌باشند. به همین دلیل قصد داریم در ادامه راهنمای خرید کولر گازی این سه مدل از کولر گازی که خیلی پرطرفدار هستند را مورد بررسی قرار دهیم.

کدام نوع کولر گازی مناسب تر است؟

  • کولر گازی پنجره ای

خوشبختانه کولرهای گازی پنجره‌ای نیازی به برق‌کشی جداگانه ندارند به گونه‌ای که می‌توانید تنها با وصل کردن کابل برق این دستگاه به پریز آن را روشن کرده و از خنک‌کنندگی زیادش لذت ببرید. علاوه‌بر این کولر گازی پنجره‌ای نیازی به سوراخ کردن دیوار و رد کردن لوله‌های مسی هم ندارد. قیمت پایین و خنک‌کنندگی بالای این دستگاه از مزایای آن به شمار می‌روند اما سر و صدای زیاد و مصرف برق بالای کولر گازی پنجره‌ای از معایب آن به شمار می‌روند.

  • کولر گازی ایستاده

کولرهای گازی ایستاده بیشتر مصارف صنعتی دارند به گونه‌ای که در مکان‌های عمومی و پر رفت و آمد مانند فرودگاه‌ها، مساجد، پایانه‌های مسافربری و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته برخی از کاربران که به هر دلیلی امکان خرید و نصب کولر گازی پنجره‌ای را ندارند یا مستأجر هستند و امکان دخل و تصرف در دیوار منزل مسکونی صاحبانه را ندارند از این نوع کولرهای گازی استفاده می‌کنند.

  • کولر گازی اسپلیت

دومین نوع از کولر گازی که در راهنمای خرید کولر گازی به آن اشاره خواهیم کرد، کولر گازی اسپلیت است. کولر گازی اسپلیت دو کاره است به گونه‌ای که هم در فصل زمستان برای گرم کردن فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم در فصل تابستان برای خنک کردن محیط. بنابراین یکی از مهم‌ترین مزایا و ویژگی‌های کولر گازی اسپلیت این است که می‌توان از این دستگاه هم به عنوان سیستم سرمایشی و هم به عنوان سیستم گرمایشی استفاده کرد.

علاوه‌بر این کولر گازی اسپلیت نسبت به کولر گازی پنجره‌ای، برق کمتری مصرف می‌کند. البته کولر گازی اسپلیت برخلاف کولر گازی پنجره‌ای دارای دو یونیت است که یکی از یونیت‌های آن در محیط داخلی و دیگری در محیط خارج مانند بالکن یا پشت بام نصب می‌شود. جهت برقراری اتصال بین دو یونیت کولر گازی اسپلیت از لوله‌های مسی استفاده می‌کنند. البته به شکلی از لوله‌های مسی برای اتصال بین دو یونیت استفاده می‌شود که در معرض دید قرار نگیرد به گونه ای که حفره‌هایی را در داخل دیوار ایجاد کرده و لوله‌های مسی را از داخل آن حفره‌ها عبور داده و به یونیت خارجی وصل می‌کنند. با این وجود برای نصب و راه‌اندازی کولر گازی اسپلیت به یک متخصص نیاز است.

کولر گازی چند هزار بخریم؟

پس از انتخاب نوع کولر گازی، مهم ترین معیار انتخاب و خرید کولر گازی، میزان قدرت خنک کنندگی آن است که قصد داریم در راهنمای خرید کولر گازی به آن اشاره کنیم. 

میزان قدرت خنک‌کنندگی کولر گازی از این نظر حائز اهمیت است که اگر کولر گازی خریداری کنید که ظرفیت خنک کنندگی آن کمتر از سطح نیازتان باشد با مشکل عدم کارایی کافی این دستگاه مواجه می‌شوید. درصورتی که کولر گازی خریداری کنید که میزان خنک کنندگی آن بالاتر از سطح نیاز شما باشد، مجبور  می‌ شوید زود به زود کولر گازی را خاموش کنید تا از سرما یخ نزنید. بنابراین برای انتخاب کولر گازی براساس میزان قدرت خنک کنندگی آن باید به چندین مورد شامل: 

  • نوع منزلی که در آن سکونت دارید (ویلایی، آپارتمانی یا دوبلکس)
  • نوع کاربری (مسکونی یا تجاری)
  • نوع اقلیم (شمالی یا مرکز کشور)
  • نورگیر بودن یا نبودن خانه
  • میزان رفت و آمد و تعداد افراد حاضر در محیط

برای مثال برای یک آپارتمان مسکونی 70 تا 100 متر یک کولر گازی 24 هزار مناسب است و برای اتاق خواب های این آپارتمان، کولر گازی 9 تا 12 هزار مناسب است. می توانید تمامی موارد مذکور را هنگام خرید کولر گازی با فروشنده در میان بگذارید تا با راهنمایی فروشنده بهترین انتخاب را داشته باشید.

کولر گازی اینورتر بخریم یا معمولی؟

ویژگی اینورتر به واسطه استفاده از یک برد الکترونیکی به کمپرسور اضافه می شود، اما در پاسخ به این پرسش که باید کولر گازی اینورتر بخریم یا معمولی یا اینکه کولر گازی اینورتر چیست، باید بگوییم که:

  • کمپرسور کولر گازی معمولی زمانی که دمای محیط به آن حد دلخواهی که روی دستگاه تنظیم کرده بودیم می رسد، خاموش می شود. با گذشت دما و افزایش دما دوباره کمپرسور روشن و شروع به کار می کند.
  • کمپرسور کولر گازی اینورتر، زمانی که دمای محیط به میزان مطلوب خود می‌ رسد، خاموش نمی شود بلکه تنها دور موتور کاهش داده می شود.

از آن جایی که کمپرسور کولر گازی معمولی دائما در حال روشن و خاموش شدن است، جریان بالایی را از منبع تغذیه می‌کشد از این رو میزان مصرف برق افزایش پیدا می کند. درصورتی که کولر گازی اینورتر تنها با تغییر دور موتور به کاهش مصرف برق کمک چشم گیری می کند. با این وجود اگر دوست دارید کولر گازی داشته باشید که در کنار خنک‌کنندگی بالا، برق کمتری مصرف کند بهترین گزینه برای شما کولر گازی اینورتر است.

EER یا برچسب مصرف انرژی مهم است یا خیر؟

یکی دیگر از مهم ترین معیارهای انتخاب کولر گازی در راهنمای خرید کولر گازی ، EER یا برچسب مصرف انرژی کولر گازی است. خیلی از کاربران با خود فکر می‌کنند که این معیار برای خرید کولر گازی اصلا اهمیتی ندارد درصورتی که برچسب مصرف انرژی، نشان دهنده میزان بهره وری انرژی الکتریکی دستگاه است. هر چه میزان EER دستگاه بالا باشد، میزان قدرت خنک کنندگی دستگاه نیز بالاتر است. بنابراین خیلی ساده از کنار برچسب انرژی نگذرید.

میزان پرتاب باد کولر گازی را فراموش نکنید!

همانطور که از نام این قابلیت مشخص است، منظور از میزان پرتاب باد کولر گازی این است که این دستگاه تا چه فاصله ای می تواند باد خنک را انتقال دهد. معمولاً فروشنده ها از واحد متر برای توضیح دادن میزان پرتاب باد کولر گازی استفاده می کنند. برای مثال می‌گویند: «میزان پرتاب باد این کولر گازی 10 متر است.»

بدیهی است که هر چه میزان باد یک کولر گازی بیشتر باشد، بهتر است. البته برای انتخاب کولر گازی براساس این معیار باید به متراژ منزل خود نیز نگاهی بیاندازید.

در کل بهتر است کولر گازی خریداری کنید که میزان انتقال باد آن حداقل 10 متر باشد. البته کولرهای گازی هوشمند باد را تنها در جهاتی که افراد نشسته اند، هدایت می کنند و زمانی که کسی در فضای مورد نظر نباشد میزان انتقال باد را برای صرفه جویی در مصرف برق به حداقل می رسانند. اگر هزینه خرید کولر گازی برای شما خیلی مهم نیست و از بودجه کافی هم برخوردارید به شما پیشنهاد می کنیم که برای کاهش مصرف برق، کولر گازی هوشمند خریداری کنید. برای آشنا شدن با تکنولوژی هوشمند و انواع دستگاه ها و سیستم های هوشمند می‌‌توانید سری به وب سایت IRAN BMS بزنید.

میزان صدای کولر گازی را جدی بگیرید!

کم صداتر بودن کولر گازی، یکی دیگر از معیارهای حائز اهمیت هنگام انتخاب کولر گازی است که قصد داریم در این راهنمای خرید کولر گازی به آن اشاره کنیم. درواقع کم صداتر بودن کولر گازی، موجب می شود که محیط منزل شما به ویژه هنگام خواب آرامش خاصی داشته باشد. اما سوال اینجا است که هنگام خرید کولر گازی چطور باید بفهمیم که کم‌صداتر است یا خیر؟ خیلی ساده است با توجه به عدد دسیبل می توانید بفهمید که کولر گازی که انتخاب کرده‌اید کم‌صدا است یا خیر؟ درواقع هر چه میزان عدد دسی‌بل کولر گازی کمتر باشد، میزان صدای آن نیز کمتر است.

انتخاب بهترین برند کولر گازی موجود در بازار

یکی از تحقیقاتی که باید در هنگام خرید کولر گازی انجام دهیم، در مورد برندهای موجود در بازار است. می توانید از آشنایانتان که کولر گازی دارند بپرسید از چه برندی استفاده می کنند و آیا از آن راضی هستند یا خیر. راضی بودن می تواند تعاریف مختلفی داشته باشد. برای مثال عدم نیاز به  تعمیرات زیاد، حفظ قدرت و توان دستگاه برای مدت زیاد، وجود خدمات پس از فروش خوب و غیره.

مورد آخر اهمیت زیادی دارد؛ چون به هر حال زمانی خواهد رسید که شما نیاز به سرویس یا تعمیر کولر گازی خواهد داشت و اگر نتوانید از خدمات مجاز و باکیفیت استفاده کنید، به مشکل برخواهید خورد. در نتیجه توصیه می کنیم در مورد برندها اطلاعات کافی به دست آورید.

بودجه مورد نظر شما چقدر است؟

حالا که تمام نکات لازم را گفتیم، باید ببینید که با بودجه ای که در نظر دارید، چه دستگاهی می توانید تهیه کنید. اصولاً سه دسته کولر گازی ارزان قیمت، میان قیمت و گران قیمت وجود دارد. در این زمینه می توانید از فروشنده پرس و جو کنید تا بسته به خواسته شما، دستگاهی را پیشنهاد دهد که با بودجه شما همخوانی داشته باشد.

نمایندگی فروش و تعمیرات کولر گازی

اگر به دنبال مرکزی هستید تا بهترین مدل‌ها و برندهای کولر گازی را برای فروش ارائه دهد و علاوه‌بر این خدمات تعمیرات کولر گازی را به عنوان یکی از خدمات پس از فروش به شکل حرفه‌ای ارائه‌ دهد ما به شما نمایندگی فروش و تعمیرات کولر گازی را معرفی می‌کنیم. این مرکز علاوه‌بر ارائه خدمات فروش کولر گازی از تکنسین‌های متخصصی برخوردار است که خدمات تعمیرات کولر گازی را به شکل حرفه‌ای ارائه می دهند.

با این وجود می‌توانید برای خرید هر یک از مدل‌های کولر گازی به نمایندگی فروش کولر گازی مراجعه کنید و برای استفاده از خدمات تخصصی تعمیرات کولر گازی با این مرکز تماس بگیرید. تکنسین‌های نمایندگی تعمیرات کولر گازی پس از تماس شما بلافاصله به محل مورد نظر اعزام شده و خدمات عیب‌یابی و تعمیر حرفه‌ای کولر گازی را به شما ارائه می‌دهند.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.