اشتراک گذاری

بک لایت تلویزیون ؛ مشکلات، تعمیر و تعویض

درون پنل هر تلویزیونی قطعاتی به کار رفته است که اتصال آن‌ها به یکدیگر باعث می شود تصویر روی صفحه پدیدار شود. یکی از مهم‌ترین این قطعات بک لایت تلویزیون است. تلویزیون LED در واقع همان تلویزیون LCD است که به جای لامپ‌های فلورسنت از ال ای دی ها برای بک لایت استفاده می کند. بک لایت با ساخت نور، به LCD اجازه‌ی شکل دادن یک تصویر را می‌دهد. لامپ های ال ای دی علاوه بر داشتن روشنایی بیشتر، مصرف برق به مراتب کمتری از لامپ های فلورسنت نیز دارند. با این وجود روش های مختلفی برای روشن کردن صفحه توسط این ال ای دی ها وجود دارد که می‌تواند در کیفیت تصویر موثر باشد. پیش از آن که بخواهیم به ایرادیابی بپردازیم، در ابتدا قصد داریم شما را بیشتر با Backlight تلویزیون آشنا کنیم.

بک لایت تلویزیون

بک لایت تلویزیون چیست؟

همانطور که گفته شد بک لایت تلویزیون در تلویزیون‌های LED، لامپ‌های ال ای دی هستند که در زیر نمایشگر روشن می‌شوند و یک تصویر را می‌سازند. بک لایت‌های LED به دو شکل مستقیم (Direct) و لبه‌ای (Edge) در زیر نمایشگرها به کار رفته‌اند. در روش مستقیم، آرایه‌ای از لامپ‌ها در فاصله‌هایی تعیین شده پشت پنل نمایشگر قرار گرفته‌اند و به صورت مستقیم جلوی منبع نور قرار می‌گیرند. در روش لبه‌ای که در تلویزیون‌های LED بسیار باریک استفاده می‌شود، ردیفی از لامپ‌ها به شکل فشرده شده در کنار یکدیگر در لبه‌ی پنل قرار گرفته‌اند و از روش شکست نور استفاده می‌کنند.

خرابی بک لایت تلویزیون را چگونه تشخیص دهیم؟

شاید تصور کنید استفاده از لامپ‌های ال ای دی به جای فلورسنت به خاطر مصرف کمتر و تولید گرمای کمتر باعث کاهش پیدا کردن نیاز به تعمیر شود، اما قضیه در مورد این مدل تلویزیون‌ها هم تفاوتی ندارد و بک لایت تلویزیون LED نیز می‌تواند خراب شود. تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون هم کار آسانی است. اگر بخشی از صفحه تاریک باشد مشکل از بک لایت است. همچنین اگر احساس کنید که صفحه خاموش است، اما وقتی به جلوتر بروید متوجه کم نور بودن آن شوید نیز مشکل Backlight خواهد بود. در این زمان تلویزیون را از برق بکشید و از آن استفاده نکنید. وقتی در این حالت از تلویزیون استفاده شود، احتمال دارد که نور پشت صفحه تلویزیون اتصال کوتاه کرده و منجر به سوختن برد پاور تلویزیون شود. تعمیر بک لایت، هزینه‌ای در حدود نصف پاور را دارد.

تعمیر بک لایت تلویزیون

تعویض و خرید بک لایت تلویزیون معمولاً مستلزم هزینه‌ی بالایی است. به همین خاطر ما به شما تعمیر بک لایت تلویزیون را پیشنهاد می‌کنیم. برای آنکه تصویر شما همانند روز اول خودش شود،‌ نور یکنواختی از تمام پیکسل‌ها ساطع شود و مجدداً در کوتاه مدت به مشکلی بر نخورید، بهترین کار این است که پکیج کامل ال ای دی‌های پشت پنل به طور کلی تعویض شود. در نظر داشته باشید که ال ای دی یک قطعه‌ی نیمه هادی است و طول عمر مشخص شده‌ای دارد. بنابراین اگر فقط شاخه ال ای دی آسیب دیده تعویض شود، احتمال دارد بار دیگر شاخه‌های دیگر دچار آسیب دیدگی شوند. به همین خاطر توصیه نمی‌کنیم که چنین کاری انجام شود. همچنین باید مطمئن بود که طیف رنگی بک لایت تعویض شده با طیف رنگی بک لایت خود دستگاه یکسان است.

تعمیر بک لایت تلویزیون خود را به هر کسی نسپارید

توجه داشته باشید که نباید تعمیر بک لایت تلویزیون خود را به تعمیرکاران غیر ماهر بسپارد. احتمال این که این افراد از بک لایت‌های کار کرده برای تلویزیون شما استفاده کنند یا آنکه به صورت شاخه‌ای فقط ال ای دی‌های آسیب دیده را تعویض کنند بسیار است. مرکز سخت افزار ایران با تکیه بر پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و ابزار تعمیرات تلویزیون و بهره‌گیری از مهندسین زبده،‌ می‌تواند بهترین سرویس‌دهی را در تعمیر بک لایت تلویزیون شما داشته باشد و رضایت شما را به طور کامل تأمین کند.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.